آسمان زیبای جزایر قناری

اگر جایی آسوده بنشینید و به حرکت ابرها و آسمان در تمام طول شبانه روز نگاه کنید، چه چیزی ممکن است ببینید؟
یک پاسخ به این پرسش، آن هم مربوط به سراسر سال، فیلم امروز است که از جزیره ی تنه ریف گرفته شده و در آن صحنه هایی دیده می شود که نه تنها نفس را در سینه حبس می کند، بلکه آموزنده هم هست.
آهنگ زمینه: "اشک فرشته" از Matti Paalanen
در این ویدیوی درنگ زمانی (گاه گذشت، time-lapse)، ابرهایی را می بینیم که به نظر می رسد مانند آب جریان دارند، خورشیدی در حال غروب را می بینیم با چندین "درخش سبز"، کهکشان راه شیری که از پشت گیاهان برافراشته بالا می آید، یک "مه کمان"* رنگینِ دوتایی، ابرهای عدسی واری که به نظر می رسد نزدیک قله های کوه ها ساکن مانده اند، و تاج رنگینِ ماه. سراسر این ویدیو تنها در پارک ملی Teide در تنه ریف، جزایر قناری اسپانیا در ساحل شمال باختری آفریقا ضبط شده.
همچنین در چندین نمای ویدیو، گونه ای گیاه غیرعادی دیده می شود. می توانید آن را شناسایی کنید؟ (البته پاسخ را می توانید اینجا ببینید! - م)

-----------------------------------------------------------
* fogbow: مه‌کمان (meh-kamân) (به انگلیسی: fogbow)، همانند رنگین کمان است ولی با توجه به اندازه ی بسیار کوچک ریزچکه (droplet) هایی که مه را می سازند (کوچکتر از 0.5 میلیمتر)، بسیار کمرنگ تر است، لبه ی بیرونی آن سرخ است و درون آن آبی. گاهی ریزچکه ها آنقدر کوچکند که رنگ مه‌کمان سفید است و ار اینرو آنها را رنگین کمان سپید نیز می نامند. آنها را ابرکمان (cloudbow) نیز می خوانند. (منبع: ویکیپدیا)

واژه نامه:
Time Lapse - Canary Islands - Tenerife - green flash - Milky Way Galaxy - fogbow - lenticular cloud - moon corona - Teide National Park

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه