گردش روزانه

چرا در این فیلم زمین حرکت می کند؟
بیشتر ویدیوهای درنگ زمانی (time lapse) که از آسمان شب گرفته می شود، ستارگان و آسمان را در حرکت بر فراز زمین ثابت نشان می دهند. ولی اینجا، تصاویر به روش دیجیتالی چرخانده شده اند و از همین رو این ستارگان آسمانند که (تقریبن) ایستا و ثابت دیده می شوند و زمین زیر آن ها جابجا می شود. این ویدیو به گونه ای تماشایی گردش واقعی زمین که به نام "جنبش روزانه" (diurnal motion) شناخته می شود را به شکلی واضح و در حرکت نشان می دهد، به شکلی که انگار دوربین در فضا شناور است.

تلسکوپ هایی که در فیلم دیده می شوند، تلسکوپ های بسیار بزرگ یا VLT در شیلی هستند، چهار عدد از بزرگ ترین تلسکوپ های نوری روی زمین. یک بیننده ی اندیشمند ممکن است با دیدن این ویدیوی درنگ زمانی همچنین متوجه پرتوی لیزر ستاره ی راهنما که ستاره ای دروغین به نام ستاره ی راهنما در آسمان می سازد*، نور منطقه البروجی (آبامگردی)، ابرهای کوچک و بزرگ ماژلانی، و ماهواره های زمین-گرد که از بازتاب نور خورشید روشن شده اند و به شتاب می گذرند نیز بشود.

-----------------------------------
*در این باره این را نیز بخوانید:

واژه نامه:
Earth - time lapse - diurnal motion - Very Large Telescopes - VLT - optical telescopes- laser guide stars - zodiacal light - Magellanic Cloud

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه