خورشیدگرفتگی در نیمه شب

خورشیدگرفتگی در نیمه شب؟ این نه تنها رویدادی امکان پذیر است بلکه دیشب به راستی هم اتفاق افتاد!
در یکم ژوئن، ماه نو از برابر خورشید نیمه شب بر فراز دایره ی قطبی گذشت و یک خورشید گرفتگی پاره ای (کسوف جزیی) زیبا و دلپذیر که دومین خورشیدگرفتگی پاره ای (کسوف جزیی) در سال جاری بود را پدید آورد. تصویر بالا از این رویداد کیهانی "زمین مرکزی"، نزدیک به نیمه شب و از تپه ی Kaunispää در لاپلند واقع در شمال فنلاند، بر فراز دایره ی قطبی گرفته شده. البته گوزن های شمالی منطقه، می توانسند ماه و خورشید را در افق شمالی و درست بالای یک توده ابر تماشا کنند.

این خورشیدگرفتگی که در بخش هایی از کانادا و آلاسکا نیز دیده می شد، از زمان سر زدن آفتاب در سیبری و شمال چین در ساعت 19:25 به وقت جهانی آغاز شد و پس از حدود 3.5 ساعت در شمال نیوفوندلند در اقیانوس اطلس پایان یافت.
گفتنی است درست یک ماه قمری دیگر، در یکم ژوییه، سایه ی ماه نو دوباره طی یک خورشیدگرفتگی پاره ای دیگر به زمین خواهد رسید. البته این خورشیدگرفتگی محدود به منطقه ی نسبتن کوچکی در اقیانوس منجمد جنوبی خواهد بود. پس از آن نیز در 25 نوامبر، چهارمین و آخرین خورشیدگرفتگی پاره ای سال 2011 را خواهیم داشت. آن خورشیدگرفتگی در جنوبگان، سرزمین جنوبی خورشید نیمه شب دیده خواهد شد.
همین تصویر در اندازه ی بزرگ تر

برنت اولسن در Sommarøy، ترومسوی نروژ که او نیز این رویداد را در قاب تصویر نشاند چنین می گوید: «نزدیک بود بارش ملایم باران نمایش را خراب کند، ولی درست پیش از نیمه شب ابرها پراکنده شدند و من [توانستم] تصویری کمابیش واضح و روشن از خورشیدگرفتگی بگیرم... خوشحالم که این کار را کردم، چرا که تا 73 سال آینده دیگر چنین رویدادی را نخواهیم دید.»
دو عکس از وی را می بینیم:

واژه نامه:
ECLIPSE - MIDNIGHT -  geocentric celestial event - lunation - Antarctic Ocean - SUN - solar eclipse - Moon - Arctic circle

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه