دریایی از حباب در لبه منظومه خورشیدی

*بر پایه ی پژوهش تازه ی ناسا، لبه ی سامانه ی خورشیدی ما را دریایی آشفته از حباب های مغناطیسی پر کرده است.

دانشمندان با بهره از مدل تازه ی رایانه ای، بر پایه ی داده های به دست آمده از دو کاوشگر وویجر ناسا به این کشف دست یافتند. کاوشگرهای بی سرنشین وویجر 1 و وویجر 2 که در سال 1977 به فضا پرتاب شده بودند، اینک به فضای بیرونی سامانه‌ی خورشیدی رسیده اند، منطقه ای که به نام هورنیام (heliosheath، غلاف خورشیدی) شناخته می شود.
به گفته ی مقامات ناسا، یافته ی تازه نشان می دهد که پژوهشگران باید در دیدگاهشان نسبت به لبه ی سامانه ی خورشیدی بازنگری کنند. یک تصویر پرجزییات تر از این ناحیه، کلیدی خواهد بود برای شناخت ما از چگونگی تولید ذرات پرسرعتی به نام پرتوهای کیهانی و چگونگی رسیدن آن ها به فضای نزدیک زمین.
نگارش ذهنی یک هنرمند از کاوشگرهای وویجر 1 و وویجر 2 نزدیک فضای میان ستاره ای
پرتوهای کیهانی تهدیدی برای فضانوردانند، چرا که می توانند با کوفته شدن به سلول های بدن آن ها، دی ان آی آن ها را تخریب کنند. جو زمین همچون سپری برای ساکنان زمین، از نیروی این پرتوها می کاهد و جلوی بدترین اثرات آن ها را می گیرد.

وویجر 1 اکنون حدود 17.7 میلیارد کیلومتر از زمین دور شده، در حالی که وویجر 2 تقریبن به فاصله ی 14.5 میلیارد کیلومتری رسیده است. وویجر 1 دورترین ساخته ی انسان در کیهان است.

واژه نامه:
solar system - magnetic bubble - NASA - Voyager 1 - Voyager 2 - heliosheath - DNA - atmosphere - teleconference - interstellar space

منبع: space.com
خلاصه برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه