کارینا، جواهر آسمان جنوب

یکی از جواهرات آسمان نیم کره ی جنوبی، سحابی بزرگ کارینا (شاه تخته) است که به نام NGC 3372 نیز شناخته می شود. این سحابی با گستردگی بیش از 300 سال نوری، از بزرگ ترین مناطق ستاره زایی (تشکیل ستاره) در کهکشان راه شیری است. سحابی کارینا با فاصله ی 7,500 سال نوری، حدود 5 برابر از سحابی بزرگ جبار یا شکارچی دورتر است، ولی همانند این همتای کوچک تر و شمالی ترش به سادگی با چشم غیرمسلح دیده می شود.
در این تصویر تلسکوپی پرزرق و برق جزییاتی قابل توجه از رشته های گاز میان ستاره ای گداخته ی موجود در منطقه و ابرهای کدر کیهانی را می بینیم. این نما از نظر اندازه ی زاویه ای، گسترده تر از قرص کامل ماه است و نزدیک به 100 سال نوری از پهنه ی سحابی را می نمایاند.
سحابی کارینا منزلگاه ستارگان جوان و بسیار سنگین از جمله ستاره ی متغیر و همچنان رازآمیز "اتا کارینا" با جرمی بیش از 100 برابر جرم خورشید می باشد. اتا کارینا پرنورترین ستاره ی سمت چپ در این تصویر است و نزدیک سحابی غبارآلود "سوراخ کلید" (NGC 3324) دیده می شود.
در حالی که ستاره ی اتا کارینا شاید در آستانه ی یک انفجار ابرنواختری باشد، تصاویر پرتو ایکس نشان می دهند که سحابی بزرگ کارینا به راستی یک "کارخانه ی ابرنواختر" است.

واژه نامه:
southern sky - NGC 3372 - star forming region - Orion Nebula - interstellar gas - cosmic dust - Full Moon - angular size - variable star - Eta Carinae - Keyhole Nebula - NGC 3324 - supernova - X-ray - Carina Nebula - supernova factory

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه