اقیانوس "آب نمک" در انسلادوس

پنج سال پیش، دانشمندان کشف کردند که انسلادوس، یکی از ماه های کیوان (زحل)، توده های ابری (plume) شبیه آبفشان دارد که بخار آب و ذرات یخ را به بیرون می افشانند. بر پایه ی پژوهشی تازه که توسط مجله ی نیچر در اینترنت منتشر شده، این توده‌های ابری از یک مخزن آب شور سرچشمه می گیرند.

دستکم 4 آبفشان دور از هم در قطب شمال انسلادوس، ماه کیوان، آب و ذرات یخ به بیرون می افشانند. 
تصویر بزرگ تر را این جا ببینید.
فرانک پوستبرگ، یکی از اخترفیزیکدانان دانشگاه هایدلبرگ آلمان می گوید: «ما دریافتیم که این توده ها از طبقه هایی از ترکیبات یخی تشکیل شده اند و هر چه پایین تر برویم، غلظت نمک دانه های یخی آن بیشتر می شود.»

دکتر پوستبرگ و همکارانش نمونه هایی از ذرات یخ درون این توده ها که توسط فضاپیمای کاسینی ناسا گرد آمده بود را مورد بررسی قرار دادند. تجزیه و تحلیل ها نشان داد بیش از 99 درسد ذرات جامدی که از آبفشان های انسلادوس بیرون پاشیده می‌شوند را ذرات سرشار از نمک تشکیل می دهند.

پژوهشگران بر این باورند که این آبفشان ها در واقع با دو مخزن در پیوندند. نخست مخزنی از آب شور نزدیک به سطح ماه که مستقیمن آبفشان ها را تغذیه می‌کند. ولی خود این مخزن هم به گفته ی دکتر پوستبرگ، از مخزن آب شورِ احتمالن بزرگ تر و ژرف تری تغذیه می شود: «ما تصور می کنیم که میان یخ و هسته ی یخی، اقیانوسی در ژرفا واقع شده که خود به گونه ای به مخزن سطحی راه دارد.»

انسلادوس، ششمین ماه کیوان، یک ماه یخی به قطر 480 کیلومتر است. وجود آب، آن را تبدیل به یکی از چند مکانی در سامانه ی خورشیدی کرده که شانس وجود زندگی در آن ها هست. دکتر پوستبرگ می گوید: «ولی حتی اگر زندگی هم در آن نباشد، [با این کشف]، زندگی در بیرون از زمین به نظر شدنی تر می آید. اگر در چنین جای غیرمنتظره‌ای آب وجود دارد، در جاهای دیگر کیهان هم می تواند وجود داشته باشد.»

در همین زمینه:

واژه نامه:
NASA - Cassini spacecraft - Enceladus - Saturn - moon - geyser - plume - water vapor - reservoirs - salt-water

منبع: nytimes

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه