خرس بزرگ

تشخیص دادن خرس بزرگ یا دب اکبر، شناخته شده ترین صورت فلکی یا برج ستاره ای در آسمان نیم کره ی شمالی، کار ساده‌ایست، هر چند شاید برخی در آن شکل یک "ملاقه" را ببینند. در هر صورت، نام ستاره ها و طرح آشنای آن را در تصویر ترکیبی 24 تکه ی اندیشمندانه ی امروز می بینید.

دبه (Dubhe)، ستاره ی آلفای صورت فلکی اصلی خرس بزرگ را بالا سمت راست می بینید. این ستاره به همراه مراق (Merak)، ستاره ی بتای صورت فلکی در پایین، خطی را می سازند که راستایش به ستاره ی قطبی رسیده و قطب شمال کیهانی را نشان می دهد (لبه ی بالایی تصویر). ستاره ی عناق (Mizar)، دومین ستاره از چپ در دسته ی ملاقه نیز در برای تماشاکنان آسمان قابل توجه بوده است. این ستاره همدمی نزدیک به نام سُها (Alcor) دارد که تشخیص آن می تواند برای آزمون بینایی به کار رود.

شماری از اجرام فهرست مسیه نیز در این میدان مشهور ستاره ای پیدا می شوند. برای دیدن نمایی زیبا و عالی از تعدادی از کهکشان های مارپیچی دوردست و همچنین سحابی نزدیک تر "جغد"، تصویر با وضوح بالاتر را از این جا دریافت کنید.
در همین زمینه: شب پرستاره بر فراز رن

واژه نامه:
asterism - Big Dipper - Plough - Dubhe - alpha star - constellation Ursa Major - beta star - Merak - Polaris - North Celestial Pole - Mizar - double star - Alcor - Messier catalog - spiral galaxy -owl

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه