داون به وستا نزدیک تر شد

*هدف فضاپیمای Down یا "داون"، کنار زدن لایه های زمان و آشکارسازی سرگذشت تاریخ آغازین سامانه ی خورشیدیست.

در همین زمینه: آهای وستا، سلام

فضاپیمای داون ناسا، در حال آغاز نخستین دیدار درازمدت با یک سیارک بزرگ است. انتظار می رود داون در تاریخ 16 ژوییه وارد مدار وستا شود و در اوایل ماه اوت نیز گردآوری داده های علمی را بیاغازد. وستا در کمربند اصلی سیارک ها قرار دارد و گمان می رود سرچشمه ی شمار بسیاری از شهاب سنگ هایی باشد که بر سطح زمین می افتند.

رابرت مِیز (Mase) از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) در پاسادنای کالیفرنیا می گوید: «فضاپیما دارد صاف به سمت هدف می رود. ما به پیش رو می نگریم و چشم به راه کاوش وستا در طی یک سال زمان گردش داون به دور این دنیای ناشناخته‌ایم.»

فضاپیمای داون پس از سفری تقریبن 4 ساله و پشت سر نهادن 2.7 میلیارد کیلومتر، اینک در فاصله ی حدود 155,000 کیلومتری سیارک وستاست. در 16 ژوییه، هنگامی که داون در مدار وستا به دام بیفتد، فاصله ای در حدود 16,000 کیلومتر میان آن دو خواهد بود. در آن زمان، فاصله ی تقریبی میان آن دو و زمین برابر با 188 میلیون کیلومتر خواهد بود.

پس از جای گرفتن داون در مدار وستا، مهندسان نیاز به چند روز فرصت دارند تا زمان دقیق ورود به مدار را تعیین کنند. برخلاف دیگر فضاپیماها که یک موتور احتراقی پیش ران چشمگیر و تنش زا آنان را در مدار گِرد یک سیاره قرار می دهد، فضاپیمای داون از یک سامانه ی پیشراننده ی آرام یونی بهره می برد که به گونه ای ماهرانه و دقیق مسیرش را شکل می دهد تا پس از چند سال با مدار وستا به گرد خورشید همساز شود.
فضاپیمای داون ناسا این تصویر را در حال نزدیک شدن به پیش-سیاره ی وستا، دومین جرم بزرگ در کمربند اصلی سیارک ها گرفت.

عکس های به دست آمده از دوربین تنظیم شونده ی داون که برای هدایت و ناوبری گرفته می شود، پیشروی آرام به سوی وستا را نشان می دهد. این عکس ها همچنین چرخش حدود 65 درجه ای وستا در میدان دید را نیز نشان می دهند. وضوح این تصاویر، تقریبن دو برابر وضوح عکس هاییست که تلسکوپ فضایی هابل از وستا گرفته، ولی جزییاتی که داون از سطح وستا نشان خواهد داد هنوز نامعلوم است.

کریستوفر راسل از دانشگاه کالیفرنیا در لوس آنجلس می گوید: «تصاویر ناوبری دوربین تنظیمگر داون اطلاعات جالبی از وستا به ما داده، ولی ما چشم به راه زمان اصلی عملیات وستاییم، هنگامی که رسمن گردآوری داده های علمی را بیاغازیم. به شدت منتظر آن هستیم که داون لایه های زمان را کنار بزند و تاریخ آغازین سامانه ی خورشیدیمان را آشکار کند.»

هر سه ابزار داون در حال کار کردن هستند و به نظر می رسد به درستی درجه بندی و کالیبره شده اند. برای نمونه، طیف‌سنج نقشه برداری فروسرخ و دیدگانی، آغاز به گرفتن تصاویری از وستا کرده که از نظر اندازه بزرگ تر از چند پیکسلند. فضاپیما در نخستین دور گردش برای شناسایی و از حدود 2,700 کیلومتری، یک مرور کلی و گسترده بر وستا خواهد داشت و طی این مرور سراسری، عکس های رنگی و داده هایی در طول موج های گوناگون از نور بازتابی تهیه خواهد کرد. سپس به یک مدار بالای نقشه برداری، در حدود 680 کیلومتر بر فراز سطح وستا تغییر موقعیت می دهد تا به گونه ای منظم و روشمند، نقشه ی بخشی از سطح وستا که از نور خورشید روشن است را تهیه کند، تصاویری سه بعدی جهت توپوگرافی (مکان نگاری) پستی و بلندی ها بگیرد، داده هایی با وضوح بالاتر برای نقشه برداری از انواع سنگ های سطحی به دست آورد، و دانسته های بیشتری از ویژگی‌های گرمایی وستا گرد آورد.

داون سپس از این هم به سیارک نزدیک تر خواهد شد و به مدار نقشه برداری پایین تری تقریبن به فاصله ی 200 کیلومتر از سطح خواهد رفت. اهداف علمی پایه ای این مدار، آشکارسازی نتایج برخورد پرتوهای کیهانی با سطح و کمک به دانشمندان برای سنجش و تعیین بسیاری از گونه های اتمی آن جا، و کاوش ساختار درونی این پیش-سیاره می باشد.

همچنان که داون در گردش مارپیچ وارش به دور وستا، از آن فاصله می گیرد، دوباره به مدار نقشه برداری بالایی وارد می‌شود. از آن جایی که زاویه ی [تابش] خورشید بر سطح وستا تغییر کرده و نور خورشید جلو رفته، دانشمندان خواهند توانست سطحی که پیش تر پنهان بود را با نماهای متفاوتی از ویژگی های سطحی ببینند.

کارول ریموند از JPL می گوید: «مشاهدات تمامن علمی داون در این یک سال به ما در کشف رازهای وستا کمک می کند.» وستا یک پیش-سیاره انگاشته می شود، جرمی که هرگز تبدیل به یک سیاره ی کامل نشده.

واژه نامه:
Dawn - asteroid - Vesta - solar system - NASA - meteorite - Earth - Jet Propulsion Laboratory - JPL - ion propulsion system - Hubble Space Telescope - infrared - mapping spectrometer - cosmic ray - atoms - protoplanet - Sun

منبع: astronomy.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه