یکی از زیباترین ویدیوهای SDO از انفجار خورشیدی

بامداد امروز در حدود 6 و 41 دقیقه به وقت جهانی، میدان های مغناطیسی بر فراز مجموعه لکه های خورشیدی 1226-1227 ناپایدار شده و فوران کردند. این انفجار به یک شراره ی خورشیدی از رده ی M2 (یا M2-class)* ، توفان مغناطیسی از رده ی S1 (یا S1-class: با تاثیرات اندک بر موجودات زنده و بر ماهواره ها و دستگاه ها)، و یک فوران تاج خورشیدی یا CME سهمگین انجامید. رصدخانه ی دینامیک خورشیدی ناسا (SDO) فیلم این رویداد را ثبت کرده که یکی از زیباترین و تماشایی ترین ویدیوهای دوران کاری SDO می باشد.
ویدیویی با توضیحات فیزیکدان خورشیدشناس سی. الکس یانگ از مرکز پرواز فضایی Goddard، [توده های] مواد را نشان می‌دهد که به فضای میان ستاره ای پاشیده می شوند. وی در این ویدیو می گوید: «تاکنون ندیده بودم مواد به این شکل پخش شوند، انگار یک نفر خاک را با لگد در هوا پخش کند. رویدادی بس شگفت انگیز بود.» (این ویدیو را اینجا ببینید)

تاج نگارهای نصب شده بر رصدخانه ی خورشیدی و هلیوسفری "سوهو" (SOHO) همچنان به دیدبانی این فوران تاج خورشیدی که از سطح خورشید بلند می شود سرگرم است. لکه ها و خال های درون ویدیو ناشی از برخورد ذرات باردار پرانرژی به آرایه ی CCD دوربین می باشند. این همان چیزیست که به آن "توفان مغناطیسی" می گوییم. ذراتی که در اثر انفجار شتاب گرفته اند و اکنون بر سر ماهواره های مدارگرد زمین و فضاپیماهایی مانند سوهو می بارند.

گرچه این فوران مستقیمن رو به زمین نبود ولی بر سیاره ی ما اثر خواهد نهاد. این فوران تاج، در ساعت های پایانی هشتم یا نهم ژوئن برخورد گذرایی با میدان مغناطیسی زمین خواهد داشت. با رسیدن آن به زمین، ساکنان عرض های جغرافیایی بالا باید در انتظار دیدن شفق های قطبی باشند.

--------------------------------------------------------------
* ستاره شناسان، شراره های خورشیدی را بر اساس میزان درخشش پرتو ایکس آنها، در محدوده ی طول موج 1 تا 8 آنگستروم رده بندی می کنند. بر این پایه، سه رده شراره وجود دارد:
- رده ی X یا X-class: این شراره ها بزرگند و می توانند کل سیاره ی زمین را تحت تاثیر قرار دهند؛ ارتباطات رادیویی را قطع کرده و توفان های درازمدت رادیویی بیافرینند.
- رده ی M یا M-class: این شراره ها اندازه ای متوسط دارند و تاثیر رادیوییشان محدود و معمولن منحصر به نواحی قطبی است.
- رده ی C یا M-class: این شراره ها گاه به دنبال شراره های رده ی M می آیند و در مقایسه با رده های X و M، کوچکند و پیامدهای اندکی بر روی زمین دارند. (منبع: spaceweather)

واژه نامه:
sunspot - 1226-1227 - M2-class - solar flare - S1-class - radiation storm - CME - Solar Dynamics Observatory - SDO - Coronagraph - Solar and Heliospheric Observatory - SOHO - aurora

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه