آرپ 78، کهکشانی شگفت انگیز

کهکشان مارپیچی شگفت انگیز و ویژه ی آرپ 78، در لبه های صورت فلکی حمل (بز) و به فاصله ی 100 میلیون سال نوری از زمین، در فراسوی ستارگان و سحابی های کهکشان راه شیری واقع شده است. این کهکشان که با نام NGC 772 نیز شناخته می‌شود، جزیره ای کیهانی با بیش از 100 هزار سال نوری پهناست و در این تصویر پرجزییات کیهانی، یک تک بازوی مارپیچی برجسته و مشخص بیرونی آن خودنمایی می کند.
کهکشان فشرده ی NGC 770، درخشان ترین کهکشان همدم آنست که بالا و سمت راست این مارپیچی بزرگ دیده می شود. ظاهر بیضی گون و مه آلود NGC 770 به زیبایی با یکی از ستارگان تابناک راه شیری که در پیش زمینه ی عکس دیده می شود در زردفامی برابری می کند.
رگه های گسترده ی گرد و غبار و ردیف های خوشه ی ستارگان آبی و جوان در راستای بازوی مارپیچی بزرگ Arp 78 که احتمالن بر اثر درهم کنش جریان های کشندی پدید آمده، به چشم می خورند.
به نظر می رسد جریان های کم نوری از ماده، آرپ 78 را به کهکشان های همدم نزدیکش پیوند داده است.

واژه نامه:
Arp 78 - Peculiar Galaxy - spiral galaxy - constellation Aries - nebula - Milky Way galaxy - NGC 772 - island universe - spiral arm - companion galaxy - NGC 770 - elliptical - dust lane - star cluster - gravitational tidal interaction

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه