صدای توفان بزرگ کیوان را بشنوید

*دانشمندان در حال بررسی و تجزیه و تحلیل داده هایی هستند که فضاپیمای کاسینی ناسا به زمین فرستاده؛ داده هایی که هم صدا و هم تصویر را در بر دارد.
*لکه ی روی سطح کیوان در واقع یک توفان تندری سهمگین است که تا بیش از 17,000 کلومتر روی آن کشیده شده است.

توفان تندری بسیار بزرگی که در حال درنوردیدن کیوان است و از هر توفان زمینی سهمگین تر می باشد در جزییاتی بی سابقه رصد شده است. این لکه ی سفید بزرگ (یا GWS) از ابرهای سفید و روشن آمونیاک تشکیل شده و بیش از 17,000 کیلومتر (10,600 مایل) درازا دارد. به گفته ی دانشمندان، نیروی آذرخش های کیوان، بر پایه ی تابش های رادیویی گسیلیده از آن ها 10,000 برابر همتاهای زمینیشان برآورد می شود. آن ها همچنین با نسبتی باورنکردنی رخ می دهند: بیشینه ای برابر با 10 آذرخش در هر ثانیه. 
جزییات پیش تر دیده نشده: 
تصویر یک توفان تندری عظیم در کیوان سهمگین تر از هر توفانی 
روی زمین، به نام لکه ی سفید بزرگ که از ابرهای سفید و درخشان 
آمونیاک تشکیل شده و 10,600 مایل کشیدگی دارد. (بزرگ تر)
بشنوید:
wav- اندازه: 93 کیلو بایت
mp3- اندازه: 120 کیلو بایت

بیشتر مردم با سامانه ی غول پیکر توفانی جو سیاره ی مشتری به نام لکه ی سرخ بزرگ که از آغاز اختراع تلسکوپ اخترشناسان را شیفته ی خود کرده آشنا هستند. بر خلاف آن، لکه ی سفید بزرگ کیوان یک عارضه ی همیشگی نیست بلکه تنها حدود یک بار در هر 30 سال زمینی رخ می دهد. در 130 سال گذشته پنج مورد از این گونه رویداد شناسایی و ثبت شده، ولی هیچ یک مانند این یکی از فاصله ای چنین نزدیک دیده نشدند. هم فضاپیمای کاسینی ناسا، که برای کاوش و بررسی کیوان و ماه هایش فرستاده شده و هم تلسکوپ های روی زمین در مدت زمانی نزدیک به دو ماه این توفان را مورد بررسی قرار دادند. این یافته ها در نشریه ی دانش و پزشکی Nature منتشر شده است.

دکتر پیتر رید از دانشگاه آکسفورد می گوید: «این مشاهدات با روشنی و وضوح بالا نشان می دهند GWS از مجموعه ای پیچیده از توفان های تندری همرفتی تشکیل شده که همراه با آذرخش و تخلیه های الکتریکی بزرگ و تقریبن پیوسته، انرژی گرمایی و رطوبت را از ژرفای درون جو کیوان بالا می آورد.
آشنا: بر خلاف سامانه ی توفانی لکه ی سرخ بزرگ مشتری، لکه ی سفید بزرگ کیوان یک ویژگی همیشگی نیست و تنها حدود یک بار در هر 30 سال زمینی روی می دهد.
باور بر اینست که ابرهای روشن و سفید در اثر بالا آمدن هوای گرم و تزریق ذرات یخ آمونیاک در لایه های بالایی جو پدید آمده‌اند. دانشمندان از روی آهنگ رشد ابرها، سرعت بادِ رو به بالا را تا چندین متر در ثانیه برآورد می کنند. (مطلب کالبدشکافی توفان بزرگ کیوان را بخوانید)

این توفان نخست در اوایل دسامبر 2010 به شکل یک نقطه ی سفید کوچک در نیم کره ی شمالی مه آلود سیاره پدیدار شد. طی روزهای پس از آن، نقطه به سرعت رو به گسترش نهاد تا به قطری نزدیک به قطر زمین رسید. همچنین دنباله ای از ابرهای سفید از آن به وجود آمد که به سمت خاور (شرق) گسترده شد و تا دو ماه بعد تقریبن دور تا دور سیاره را فرا گرفت. (مطلب لکه‌ای سفید بر کیوان را بخوانید)

واژه نامه:
Saturn - thunderstorm - radio wave - Nasa - Cassini spacecraft - Nature - Great Red Spot - storm system - Jupiter - atmosphere - Great White Spot - GWS - ammonia

منبع: dailymail

1 دیدگاه شما:

ناشناس

شهید 12 ساله رضا پناهی:

من عاشق خدا و امام زمان گشته‌ام و این عشق هرگز از قلب من بیرون نمی‌رود، تا اینکه به معشوق خود یعنی الله برسم

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه