پانورامای توفان کیوان را نیز ببینید

این پانورامای وسوسه انگیز، توفان بزرگی را نشان می دهد که دور تا دور سیاره ی کیوان را در نیم کره ی شمالی این سیاره ی حلقه دار گرفته است. این عکس از ابرهای آشفته ی توفانی، که هنوز هم در تکاپویند، در تاریخ 26 فوریه توسط فضاپیمای کاسینی به شکل چند تصویر در طول موج فروسرخِ نزدیک گرفته شد و سپس با پیوستن آن ها به یکدیگر به شکل این تصویر گسترده و با رزولوشن بالا در رنگ های غیرواقعی در آمد.
نخست این اخترشناسان آماتور بودند که سال گذشته این توفان که اینک گسترش بسیار زیادی یافته را به شکل یک لکه ی بزرگ و روشن بر سطح کیوان دیدند؛ آن هنگام سیاره ی کیوان در آسمان بامدادی و پیش از سر زدن خورشید طلوع می کرد. پهنای شمالی-جنوبی آن نزدیک به 15,000 کیلومتر است و اکنون به طور کامل دور نیم کره ی شمالی این غول گازی را پیموده و طولی برابر با حدود 300,000 کیلومتر یافته است. 
این دو پانوراما که به فاصله ی یک روز کیوانی (11 ساعت) گرفته شده اند، در سمت چپ سر توفان را نشان می دهند و سراسرشان به اندازه ی 150 درجه ی طول جغرافیایی را می‌پوشاند. این توفان سهمگین شاید مربوط به تغییرات فصلی در کیوان باشد که در حال حاضر نیم کره ی شمالی اش در حال گذراندن بهار می باشد.
رنگ های این دو پانوراما که رنگ های دروغینند، ابرهای واقع در بلندی های گوناگون را نشان می دهند. بالاترین ابرها به رنگ آبی دیده می شوند. این ابرها نیمه شفافند و برای گذراندن نور، رقیق می باشند. رنگ زرد و سفید ابرهای غلیظ در ارتفاع بالا را می نمایانند. رنگ سبز نمایانگر ابرهای میانیست. رنگ های سرخ و قهوه ای از آنِ ابرهاییست که در ارتفاع پایین قرار دارند و از ورای ابرهای بالایی نیز دیده می شوند، و رنگ آبی تیره هم مه رقیقی را نشان می دهد که هبچ ابری زیرش نیست.
بخشی از ابرها که در آن آذرخش تولید می شود، شاید در لایه ی ابرهای پرآب جو کیوان قرار داشته باشد. این ابرهای توفانی احتمالن از ذرات آب یخ زده، پوشیده در آمونیاک بلوری تشکیل شده باشند. صدای توفان را اینجا بشنوید.
در همین زمینه:

واژه نامه:
panorama - storm - planet - Saturn - near-infrared - Cassini spacecraft - false-color - longitude - radio noise

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه