مرگ آتشین یک دنباله دار

تصویگر AIA ی رصدخانه ی دینامیک خورشیدی که در محدوده ی نهایت فرابنفش به رصد می پردازد، شاهد خورد شدن یک دنباله دار خورشیدخراش در زمانی نزدیک به 15 دقیقه بود، چیزی که تاکنون دیده نشده بود. زاویه ی مدار دنباله دار جوری بود که از برابر نیمه ی جلویی خورشید گذشت و در اثر گرما و تابش شدید به سادگی بخار شده، به طور کامل نابود گشت. این دنباله دار احتمالن از خانواده ی دنباله دارهای خورشیدخراش کروتز بود. (تصویر بزرگ تر)
به گفته ی دانشمندان، این ماه برای نخستین بار در تاریخ، تصویر دنباله داری که با فرورفتن در خورشید می میرد توسط دوربین ثبت شد.
مرگ آتشین این دنباله دار در تاریخ 6 ژوییه رخ داد. در این روز، دنباله دار از پشت خورشید پدیدار شده و با برخورد به خورشید، نیست و نابود می گردد. شاهد مرگ این دنباله دار، رصدخانه ی دینامیک خورشیدی ناسا (SDO) بود، ماهواره ای که به دور زمین می گردد و به بررسی و مطالعه ی خورشید می پردازد. ویدیوی آن را نیز ببینید:
دریافت ویدیو در اندازه های کوچک (497 کیلوبایت) - کمی بزرگ تر (855 کیلوبایت) - و بزرگ (2.9 مگبایت). 
مسئولان SDO می گویند: «یکی از دوربین های کیفیت بالای SDO به راستی عکس دنباله داری خورشیدخراش را ثبت کرد که در زمانی بیش از 15 دقیقه، خورد شد و از هم پاشید، رخدادی که تاکنون دیده نشده بود.» مقامات SOHO نیز می گویند این دنباله‌دار را دیده اند که به دلیل زاویه ی مدارش از برابر نیمه ی جلویی خورشید گذشت و با برخورد به ذرات داغ تر بالای سطح خورشید، درخشان شد.
دنباله دارهای خورشیدخراش پدیده ای نسبتن معمولند و به نام دنباله دارهای کروتز (Kreutz) نیز شناخته می شوند. هاینریش کروتز یک اخترشناس سده ی 19 میلادی بود که برای نخستین بار ارتباط آن ها به هم را نشان داد. به گمان ستاره شناسان، دنباله دارهای کروتز همه تکه هایی از یک تک دنباله دار غول پیکرند که چندین سده پیش از هم فرو پاشیده است.
آن گونه که SOHO به مدت حدود 1 روز (5-6 ژوییه ی 2011) با دو
تاج نگار خود مشاهده کرد، یک دنباله دار یخی از پشت خورشید پدیدار شد
و در کام مرگ فرو رفت. (تصویر بزرگ تر)
مرگ یک دنباله دار برای نخستین بار توسط فضاپیمای سو هو در ژوییه 
2011 دیده شد. (تصویر بزرگ تر)
واژه نامه:
Heinrich Kreutz - Solar Dynamics Observatory - AIA - extreme ultraviolet - comet - Sun - Kreutz - sun-grazer - NASA - SDO - SOHO

منبع: space.com

2 دیدگاه شما:

بابک

سلام
همونطور که در انتهای متن گفته شده این پدیده ی معموله. و برای اولین بار در تاریخ هم نیست که ثبت شده. تا بحال 100 ها دنباله دار خورشید خراش توسط سوهو تصویر برداری شدن.

یک ستاره در هفت آسمان

درست میگید بابک عزیز
ولی شاید به این شکل تا بحال نشده بوده.
اگه متن انگلیسی منبع (که سایت معتبری هم هست) رو بخونید، می بینید که اشتباهی در ترجمه هم رخ نداده.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه