عکس خانوادگی سه نفره

این گروه معروف و دوست داشتنی به نام "سه گانه ی اسد" یا سه گانه ی شیر خوانده می شود: گردهمایی از سه کهکشان باشکوه در یک میدان دید. تماشای این گروه حتی با تلسکوپ های اندازه ی میانگین هم لذت بخش است.
نام تک تک این کهکشان ها عبارت است از: NGC 3628 (چپ)، M66 (پایین، سمت راست)، و M65 (بالا، سمت راست). هر سه کهکشان، مارپیچی هایی بزرگند. ولی چون صفحه ی کهکشانی هر یک از آن ها نسبت به خط دید ما با 3 زاویه ی گوناگون کج است، با همدیگر متفاوت دیده می شوند. NGC 3628 از لبه دیده می شود، با رگه های تیره ی گرد و خاک که از این سر تا آن سر صفحه اش دیده می شود، ولی هم M66 و هم M65، هر دو صفحه شان به قدر کافی کج است که ساختار مارپیچی شان را نشان دهد.
اندرکنش های گرانشی میان این سه کهکشان نیز از خود نشان هایی به جا گذاشته است، از جمله تاب برداشتن و پف کردن قرص NGC 3628 و بازوهای بیرون کشیده شده ی M66.
این نمای ژرف و پر زرق و برق از این منطقه توسط تلسکوپ کاوشگر تازه ی VLT (که به نام VST) خوانده می شود گرفته شده و پهنایی نزدیک به یک درجه (دو قرص کامل ماه) در آسمان دارد. این میدان همچنین در فاصله ی برآوردی این سه گانه، پهنه ای بیش از 500 هزار سال نوری را می پوشاند.

واژه نامه:
Leo Triplet - NGC 3628 - M66 - M65 - spiral galaxy - galactic disk - Gravitational interaction - VLT Survey Telescope - VST

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه