دنباله دار النین از هم فروپاشید

هرگاه اخترشناسان دنباله داری را در حال نزدیک شدن به خورشید کشف می کنند، همهمه هایی میان رصدگران درباره ی میزان درخشش احتمالی آن در می گیرد. دقیقن همین مورد در دسامبر گذشته، برای دنباله دار النین (Elenin) یا C/2010 X1 نیز پیش آمد. بسیاری امیدوار بودند تا 9 ماه دیگر که این دنباله دار به کمترین فاصله از خورشید (حضیض مداری) می رسد، روشناییش به حدی برسد که بتوان با چشم غیرمسلح نیز آن را دید. ولی در ماه آوریل با مشخص شدن این که النین دنباله داری کوچک و ذاتن کم نور است، شور و شوق اولیه کمی فروکش کرد.
دنباله دار النین در شامگاه 27 اوت 2011 اینگونه بود. مایکل متیاتزو 15 تصویر که نوردهی هر یک 15 ثانیه بود و با یک تلسکوپ 11 اینچی گرفته شده بودند را به هم پیوند داد. کهکشان NGC 4348 با قدر 13 که از لبه دیده می شود نیز سمت راست پایین تصویر است.
بیشینه ی درخشش آن بسته به میزان نزدیکی نهاییش به خورشید در 10 سپتامبر (0.48 یکای اخترشناسی (AU)، نزدیک به 45 میلیون مایل) و نیز 0.23 AU نسبت به زمین در نیمه ی اکتبر بود. در واقع رصدهای آماتوری در ماه ژوییه و اوایل اوت نشان داد که روشنی این میهمان ناخوانده شاید از پیش بینی ها نیز فراتر برود. با این خبر، تپش قلب رصدگران تندتر شد.
اینک همه ی شرطبندی ها و گمان ها متوقف شده. طی هفته ی گذشته، درخشش دنباله دار تا 50% کاسته شد و به گفته ی رصدگر استرالیایی، مایکل ماتریاتزو، قدر بینایی آن در 19 و 20 اوت به نصف رسید. (موقعیت کنونی دنباله دار در غرب صورت فلکی سنبله یا خوشه ی گندم است و از همین رو عملن از عرض های شمالی قابل دیدن نیست.)
از همه بدتر، تصاویر نشان می دهد هسته ی روشن دنباله دار النین کش آمده و پراکنده شده --- نشانه ای از این که هسته ی یخی آن یا شکسته و دو نیم شده یا به کلی از هم پاشیده.
مسیری که برای النین پیش بینی شده بود.
جان بارتل یکی از رصدگران کهنه کار دنباله دارهاست که از این خبر شگفت زده نشده. چهار ماه پیش، وی بر اساس عملکرد النین در آن زمان، هشدار داده بود: «این دنباله دار شاید به طور ذاتی کمی سست تر و کم نورتر از آن باشد که حتی بتواند تا رسیدن به حضیض مداریش دوام بیاورد.» و گفته ی وی اینک درست از آب درآمده چرا که دنباله دار پیوسته در حال کم نورتر شدن است (برآوردها تا قدر 9 است). و گمان می رود این جرم یا بقایایش چه بسا اصلن نتوانند نزدیک تر بیایند.
فکر می کنم همه ی "شبه دانشمندان" وبلاگ نویسی که پیش بینی برخورد زمین با جرم آسمانی درخشانی که در نور روز هم دیده می شد کرده بودند، اکنون بهتر است سوژه ی دیگری برای نگرانی بیابند!

واژه نامه:
Comet - Elenin - C/2010 X1 - perihelion - astronomical unit - Michael Mattiazzo - Virgo - pseudoscientific - icy nucleus - John Bortle

منبع: skyandtelescope

2 دیدگاه شما:

محسن

بی معرفت شبه دانشمند وبلاگ نویس یعنی چی؟ نه اینکه خدت خیلی دانشمندی ،وتمام مطلبی که تو وبلاگت می نویسی نتیجه تحقیق شخص خودت در باره سؤالاتی است که برای خودت پیش اومده.......

یک ستاره در هفت آسمان

من کجا ادعای دانشمندی کردم محسن گرامی؟
این چیزی که نوشتم دقیقن برگردان "pseudoscientific bloggers" بود که در متن اصلی اومده

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه