تصویر سه بعدی وستا

* فضاپیمای داون در 4 گام و در 4 مدار جداگانه به بررسی سیارک وستا خواهد پرداخت. جابجایی از
هر مدار به مدار دیگر با چرخش مارپیچ وار انجام می شود.
* این داده ها و اطلاعات نشانه ای از آغاز رسمی نخستین مرحله ی گردآوری داده ها
از سیارک وستا توسط فضاپیمای داون است.
در همین زمینه خوانده بودیم: داون به وستا نزدیک تر شد

فضاپیمای داون (Dawn) مارپیچ شکوهمندی را به پایان برده که آن را وارد نخستین گام از چهار گامِ مداری برنامه ریزی شده‌اش در یک سال دیدار با وستا می کند. داون از تاریخ 11 اوت و ساعت 12:13 بامداد به وقت خاور آمریکا، مشاهدات و رصدهای دقیقش از وستا را آغاز کرد؛ نشانه ای از آغاز رسمی نخستین مرحله ی گردش و گردآوری داده های علمی از وستا. این مدار با نام "مدار پیمایش" (survey orbit) نیز خوانده می شود.

مدار پیمایش نخستین مدار از چهار مدار گردش داون به دور وستاست و با فاصله ی حدود 2,700 کیلومتر از سطح وستا، بلندترین آن ها نیز می باشد که یک بررسی و پیمایش کلی و سراسری از این سیارک غول پیکر ارایه می کند.
این تصویر سه بعدی آناگلیف از استوای وستا، از به هم پیوستن دو تصویر با فیلترهای جداگانه که در تاریخ 24 ژوییه ی 2011 به وسیله ی دوربین تنظیم شونده ی فضاپیمای داون ناسا گرفته شدند به دست آمده. این عکس سه بعدی، تپه ها، گودال ها، بلندی ها، و دهانه ی های شیب دار را نشان می دهد. تصویر بزرگ تر
هدف اصلی این مدار پیمایش، تصویربرداری تقریبن سراسری از سطح وستا در محدوده ی طول موج های دیدگانی و فروسرخ و به وسیله ی یک طیف سنج نقشه بردار به نام VIR است. داون همچنین با بهره از دوربین تنظیم شونده اش (framing camera)، تصاویری موزاییکی برای تکمیل داده های طیفی VIR می گیرد تا نقشه های جغرافیایی و ترکیبی از سطح وستا تهیه گردد. سنجش های بسیار بسیار دقیق و حساس از حرکت فضاپیما که با کمک پیام های رادیویی انجام می شود، شناخت بهتری از میدان گرانشی این سیارک غول آسا به ما می دهد. آشکارسازهای پرتو گاما و نوترونی داون نیز گردآوری داده های پس زمینه را پی می گیرند.

بر پایه ی برنامه، مرحله ی پیمایش (گردش در نخستین مدار از 4 مدار) 20 روز به درازا می کشد. هر دور گردش حدود 3 روز زمان می برد و داون جمعن هفت بار در این مدار به گرد سیارک خواهد چرخید. پس از مدار پیمایش، داون دوباره موتورش روشن می شود و حدود یک ماه، چرخشی آرام و مارپیچ وار به سوی سیارک خواهد داشت تا به مدار علمی بعدی رسیده و سیارک را از نزدیک تر ببیند. این مدار که با نام "مدار نقشه برداری ارتفاع بالا" (HAMO) خوانده می شود، از اواخر سپتامبر آغاز خواهد شد. داون نزدیک به یک ماه را نیز در HAMO خواهد گذراند و این بار هر دور گردشش به دور وستا به جای سه روز، نصف یک روز به طول خواهد انجامید. داون در این مدار، بیش از 60 بار به گرد سیارک خواهد چرخید و دوربینش این امکان را خواهد یافت که نقشه ای کامل و سراسری از بخش های روشن وستا و با وضوحی بالاتر تهیه کرده و گروه علمی بتوانند تصاویری سه بعدی از این نقشه ها پدید آورند.

-------------------------------------------
همین مطلب در بخش "تصویر نجومی روز" ناسا:
عینک آبی/سبزتون رو بزنید ودر کنار وستا، یک دنیای 500 کیلومتری در کمربند اصلی سیارک ها میان مدارهای بهرام و مشتری شناور بشوید.
این تصویر آناگلیف سه بعدی از دو عکس جداگانه که در 24 ژوییه به وسیله ی دوربین تنظیم شونده ی فضاپیمای تازه رسیده ی داون و با وضوحی نزدیک به 500 متر در هر پیکسل گرفته شده ساخته شده است. این نمای سه بعدی، سطح تازه کشف شده ی وستا را نشان می دهد، از جمله شیارهای طولانی استوایی، گودال ها و رشته ای نمایان از سه دهانه در بالا، سمت راست آن که به نام آدم برفی خوانده شده است. در حالت سه بعدی عکس، رگه هایی از ماده ی روشن و تیره در کناره های شیب دار چند تا از دهانه ها را می توان دید.
البته فضاپیمای سوخت یونی داون در کنار وستا نمی ماند. بنا به برنامه، پس از کاوشی یک ساله از مدار این سیارک، آن را ترک گفته و سفری دیگر به سوی "سرس" را خواهد آغازید.

واژه نامه:
Dawn - Vesta - survey orbit - asteroid - infrared wavelength - mapping spectrometer - VIR - framing camera - gravity field - gamma-ray - High Altitude Mapping Orbit - HAMO

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه