در سیاره بهرام آب یافته شد!

* دانشمندان ناسا شواهدی تازه یافته اند که آب مایعی با کیفیت آب دریا بر روی بهرام و در گرم ترین 
ماه های آن جریان دارد. به گفته ی آژانس فضایی ناسا در روز پنجشنبه، 
این کشف شانس وجود زندگی بر سیاره ی سرخ را می افزاید.

ناسا نخست یک دهه پیش نشانه هایی از آب بر روی بهرام یافت، ولی نشانه های نخستین می گفت که اگر آبی هم وجود داشته باشد، به حالت یخ زده و تنها در قطب ها است.
تصاویر بررسی شده ی تازه از ماهواره ی مدارگرد شناسایی بهرام ناسا، عوارض "انگشت مانند" تیره رنگی را نشان می دهد که از اواخر بهار تا تابستان بهرام به سمت پایین دامنه ی برخی تپه ها و دیواره های گودال ها کشیده شده. این ویژگی ها در زمستان کم کم ناپدید می شوند.
فیلیپ کریستن سن (Philip Christensen)، کارشناس فیزیک زمین (ژئوفیزیک) در دانشگاه ایالتی آریزونا در Tempe همراه هیاتی از ناسا در واشنگتن، با اعلام این کشف گفت: «این بهترین نشانه ایست که می توانیم آن را به آب مایع در زمان حال بهرام نسبت دهیم.»
این رگه ها می توانند شاهدی باشند از جریان آب بر سطح بهرام (منبع)
دانشمندان ناسا بر این باورند که اگر بر روی بهرام آب مایع وجود داشته باشد، بسیار شور خواهد بود و زیر سطح هم جای خواهد داشت. این می تواند توضیحی باشد بر این که چرا در دمای بسیار سرد سطح سیاره -که می تواند تا 128 درجه ی سانتی گراد زیر صفر نیز برسد- یخ نزده، و یا این که چرا با وجود فشار پایین هوای آن بخار نشده.
آلفرد مک ایون (Alfred McEwen): «این آب از نظر شکل جریان یافتن، بیشتر شبیه شربت است.» مک ایون از دانشگاه آریزونا، توسان، پژوهشگر اصلی و مسئول یک دوربین ویژه در مدارگرد بهرام به نام High Resolution Imaging Science Experiment می باشد. وی همچنین نویسنده ی راهنمای یک گزارش از شواهد آب جاری بر بهرام در شماره ی روز پنجشنبه ی نشریه ی ساینس است.
دانشمندان هیات ناسا تاکید کردند که این آب مایع احتمالن بیشتر موجود زنده در خود دارد تا یخ، این می تواند اهمیت یافته ی تازه را نشان دهد.
یافته های پیشین ناسا شواهدی از کناره ی دریاها و رودهای باستانی بهرام را نشان می داد. به گفته ی دانشمندان، بررسی پنج سال پیش آبگذرها بر این سیاره ی سرخ، رسوبات معدنی تازه ای را نشان داد که از جریان آب در روزگار اخیر حکایت می کرد، ولی هیچ اثبات قطعی برایش به دست نیامد.
مایکل مایر (Michael Meyer)، دانشمند اصلی برنامه ی کاوش بهرام در ناسا گفت: «تازه ترین یافته ی ما به سختی توضیح دیگری غیر از جریان تازه ی آب دارد.»
به گفته ی مک ایون: «یک احتمال ممکن دیگر برای این تیره شدن های دوره ای در مناطق تحت آزمایش، جریان "خاک" بر سطح سیاره است. ولی این "بهمن خاک" می تواند به جای فصلی بودن، در دوره هایی نامنظم روی دهد.»
تصویری که از ترکیب عکس های گرفته شده توسط مدارگرد و مدلسازی سه بعدی ساخته شده، جریان هایی را نشان می دهد که ظاهرن در بهار و تابستان بر روی یکی از دامنه های درونی گودال نیوتن پدید آمده. (منبع)
 دانشمندان هیات گفتند که تازه ترین عکس ها از آب جاری همچنین نشان می دهد که آب مایع نسبت به یافته ی پیشین، به استوای سیاره نزدیک تر شده.
بنا به گفته ی دانشمندان، هر گونه آب مایع در بهرام احتمالن زیرسطحی است، چرا که جو بالای سطح آن بسیار کم فشار، تقریبن 100 بار رقیق تر از جو زمین است؛ چنین فشار هوایی به بخار شدن سریع آب مایع خواهد انجامید.
لیزا پرات (Lisa Pratt)، کارشناس شیمی زیستی زمین (biogeochemist) در دانشگاه ایندیانا، بلومینگتون، و یکی از شرکت کنندگان در بحث و گفتگوهای پنجشنبه ی ناسا در مورد نتایج می گوید: «با این حال حتی روی زمین هم برخی از موجودات زنده، زیر زمین و با دسترسی اندک به نور خورشید رشد می کنند، چیزی که می تواند روی بهرام هم رخ دهد.»
پرات می گوید پژوهش های بیشتری در هر هفت منطقه ی بهرام که این شواهد دوره ای از جریان آب دیده شده نیاز است: «این نخستین شانس ما برای دیدن یک "محیط زیست" روی بهرام است که چه بسا به یک روند بیولوژیکی فعال اجازه ی نمود دهد، البته اگر زندگی همین امروز روی بهرام وجود داشته باشد.»

واژه نامه:
NASA - Mars - Mars Reconnaissance Orbiter - syrup - High Resolution Imaging Science Experiment - avalanche - equator - liquid water - Philip Christensen

6 دیدگاه شما:

پریسا

آخرش با این پشتکار شما دوست جان خودم یک کره مثل کره زمین تو آسمون پیدا می کنند. :)

BigLog

بسیار هیجان انگیزه...من امشب خوابم نمیبره!
با اجازه شما لینکتون کردم به وبلاگم.

یک ستاره در هفت آسمان

زنده و پیروز باشید پریسابانو
راستش ما همین زمین خودمون رو نابود نکنیم، زمین های دیگه پیشکشمون ;)

یک ستاره در هفت آسمان

بیگلاگ عزیز
همین که وبلاگ منو پسندیدید مایه ی سربلندی بنده است.
یک دنیا از همراهیتون سپاس

ناشناس

این خیلی‌ هیجان انگیزه

پیدایش زندگی‌ در کرات دیگر بشر رو به واقعیت دروغ بودن دینو و مذهب نزدیکتر می‌کنه

من آرزو دارم که در دوران زند‌گیم‌ شاهد این باشم که دانشمندان حیات در کرات دیگر کشف کنند

ناشناس

بیا...کم کم داریم از رو زمین نقل مکان میکنیم, اونوقت ما هنوز منتظریم مهدی(عج) بیاد!آب هم پیدا کردن دیگه!

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه