این یک سحابی بود نه یک دنباله دار

زمانی که شارل مسیه، اخترشناس فرانسوی سده ی هجدهم، در آسمان به دنبال شکار دنباله دارها بود، با پشتکار زیاد فهرستی از اجرامی تهیه کرد که به هیچ وجه یک "دنباله دار" نبودند. در این تصویر، عضو شماره 27 فهرست مشهور اجرام غیر دنباله‌دارش را می بینید.
در واقع اخترشناسان سده ی 21 آن را یک سحابی سیاره ای (سیاره نما) تعریف کرده اند، ولی یک سیاره هم نیست گرچه در تلسکوپ های کوچک به شکل جرمی گِرد و سیاره مانند دیده می شود.
مسیه 27 (M27) نمونه ای بسیار خوب از یک سحابی نشری (گسیلشی) گازی است که در اثر پایان یافتن سوخت هسته ای در هسته ی یک ستاره ی شبیه به خورشید به وجود آمده. این سحابی در پی پف کردن و پخش شدن لایه های بیرونی ستاره در فضا تشکیل شده است. درخشش آن در نور مرئی ناشی از برانگیخته شدن اتم هایش در اثر تابش شدید ولی "نادیدنی" فرابنفشی است که از ستاره ی رو به مرگ می تابد.
M27 که آن را با نام سحابی دمبل نیز می شناسند، توده ای گاز میان ستاره ای با شکل متقارن به پهنای 2.5 سال نوری است که در فاصله ی حدود 1,200 سال نوری از ما و در صورت فلکی روباهک قرار دارد.
این تصویر ترکیبی رنگی و پرابهت، جزئیاتی از منطقه ی شناخته شده ی مرکزی و همچنین هاله ی کم نور بیرونی که به ندرت در عکس ها دیده می شود را نشان می دهد و از همگذاری تصاویر پهن باند و باریک باندی ساخته شده که با بهره از فیلترهای حساس به تابش اتم های سولفور، هیدروژن و اکسیژن گرفته شده اند.

واژه نامه:
M27 - Comet - Charles Messier - Dumbbell Nebula - emission nebula - planetary nebula - Vulpecula - ultraviolet - oxygen - hydrogen

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه