عکسی که "جونو" در راه مشتری از ماه و زمین گرفت

* این تصویر توسط دوربین فضاپیما (JunoCam) و از فاصله ی حدود
10 میلیون کیلومتری گرفته شد.
بد نیست نخست این را بخوانید: ایستگاه بعدی: مشتری

فضاپیمای ناسا به نام "جونو" (Juno) که در راه بزرگ ترین سیاره ی سامانه ی خورشیدی (مشتری) است، از سیاره ی مادریش، زمین، و ماهواره ی طبیعی آن، کره ی ماه، عکس گرفت.

اسکات بولتون از بنیاد پژوهشی جنوب باختری در سن آنتونیوی تگزاس می گوید: «این چشم اندازی قابل توجه است که انسان‌ها بسیار به ندرت می توانند ببینند. این نما از سیاره مان نشان می دهد که زمین از بیرون چگونه دیده می شود، منظره ای ویژه که نقش ما و جایگاهمان در جهان را می نمایاند. ما نمایی فروتنانه و در عین حال زیبا از خود می بینیم.»
تصویر زمین (چپ) و ماه (راست) که در 26 اوت 2011 توسط فضاپیمای جونوی ناسا گرفته شد. در این زمان فضاپیما حدود 10 میلیون کیلومتر از زمین دور شده بود. این تصویر توسط جونوکم، دوربین پیوسته به فضاپیما گرفته شد. فضاپیمای انرژی خورشیدی جونو در 5 اوت از پایگاه نیروی دریایی در کیپ کاناورال فلوریدا برای سفری 5 ساله به مقصد مشتری پرتاب شد. (عکس از ناسا)
جونوکم، دوربین فضاپیمای جونو، این عکس را در 26 ماه اوت و زمانی گرفت که فضاپیما حدود 10 میلیون کیلومتر از زمین دور شده بود. عکس به هنگام بررسی فضاپیمای جونو توسط گروه سرپرست این ماموریت ثبت شد. این گروه در حال حاضر سرگرم انجام بازبینی های دقیق اولیه روی دستگاه ها و زیرسامانه های فضاپیما پس از پرتابش در 5 اوت می باشد.

جونو فاصله ی زمین تا ماه (حدود 402,000 کیلومتر) را در کمتر از یک روز پیمود. برای کامل کردن سفرش به سوی سیاره ی مشتری نیاز به پیمودن 2,800 میلیون کیلومتر در پنج سال آینده خواهد داشت. جونو 33 بار به گرد قطب های مشتری خواهد چرخید و با بهره از هشت ابزار علمی خود به کاوش در زیر لایه ی ابرهای کدر این غول گازی خواهد پرداخت تا دانسته های بیشتری از منشا، ساختار، جو، و مغناطکره ی آن گرد آورد، و به جستجوی هسته ی احتمالن جامد آن برود.

فضاپیمای جونو که انرژی از خورشید می گیرد در روز پنجم ماه اوت، ساعت 12:25 به وقت ساحل خاوری آمریکا از پایگاه نیروی هوایی در کیپ کاناورال فلوریدا برای سفری 5 ساله به مقصد مشتری به فضا پرتاب شد.
در همین زمینه: ما چه ناچیزیم!

واژه نامه:
solar system - Jupiter - NASA - Juno spacecraft - the Moon - JunoCam - Scott Bolton - magnetosphere - solid planetary core

منبع: astronomy.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه