آخرین قدمگاه انسان بر سطح ماه

این عکس که محل فرود آپولو 17 در دره ی ثور - لیترو (Taurus-Littrow) را نشان می دهد و ماه گذشته توسط مدارگرد شناسایی ماه (LRO) گرفته شد، واضح ترین تصویریست که تاکنون از فضا از آنجا گرفته شده:
این نما با رزولوشن بالا زمانی گرفته شد که مدارگرد (LRO) بر اساس برنامه ریزی، هنگام گذشتن از فراز جایگاه فرود آپولو، از فاصله اش با سطح ماه کاسته و به حدود 22 کیلومتر رسانده بود. این ارتفاع تنها حدود 2 برابر ارتفاعی است که یک هواپیمای مسافربری از سطح زمین پیدا می کند.
تصویر بزرگ تر

نام های روی تصویر، جایگاه فرود ماه نشین آپولو 17 به نام Challenger را نشان می دهد (تصویر کوچک پیوست)، به اضافه ی ماه نورد LRV که در آخرین نقطه ی توقفش به جا مانده (تصویر روبرو)، و "بسته ی آزمایش سطح ماه آپولو" یا ALSEP که برای نظارت بر محیط دور و برش و نیز درون ماه بر روی آن به جا گذاشته شده.

همچنین رد دوگانه ی ماه نورد و رد پای فضانوردان، ایوجین سرنان و هریسون اشمیت، آخرین انسان هایی که بر سطح ماه گام نهادند، نیز به روشنی در تصویر به چشم می خورند. ناسا عکس های بیشتر را اینجا به نمایش گذاشته.

*********************************
*پانورامایی از دره ی ثور- لیترو یا Taurus-Littrow که در محدوده ی کوه ثور و جنوب گودال لیترو بر روی سطح پیدای ماه (سطحی که رو به ماست) واقع شده:
واژه نامه:
Apollo 17 -Taurus-Littrow valley - Lunar Reconnaissance Orbiter - LRO - commercial airline flight - lunar lander - Challenger - lunar rover - LRV - Apollo Lunar Surface Experiments Package - ALSEP - astronaut - Eugene Cernan - Harrison Schmitt

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه