کهکشانی در یک حباب

کهکشان مارپیچی پرزرق و برق NGC 3521 فاصله ای برابر با 35 میلیون سال نوری از ما دارد و در صورت فلکی شیر (اسد) واقع شده است. NGC 3521 از کهکشان های نسبتن درخشان در آسمان سیاره ی زمین است و آن را با تلسکوپ های کوچک نیز می توان تماشا کرد، ولی عکاسان نجومی آماتور، اغلب، دیگر کهکشان های مارپیچی صورت فلکی شیر مانند M66 و M65 را به آن ترجیح داده و نادیده اش می انگارند. گرچه نادیده گرفتنش در این تصویر رنگی کیهانی دشوار است.
گستردگی این کهکشان در حدود 50,000 سال نوری است و در این عکس بازوهای مارپیچی چندگانه، تکه تکه و نامنظمِ ویژه اش را که با غبار، مناطق ستاره زایی صورتی رنگ، و خوشه های ستاره ای جوان و آبی رنگ تزیین شده می بینیم.
گفتنی است این نمای ژرف همچنین NGC 3521 را درون پوسته های حبابی شکل غول پیکری نشان می دهد. این پوسته ها احتمالن بقایای جریان های کشندی، جریان هایی از ستارگانی که از کهکشان های اقماری کناری بیرون کشیده شده اند می باشند. این کهکشان ها در گذشته ای دور با NGC 3521 ادغام و یکی شده بوده اند.

واژه نامه:
NGC 3521 - Bubble - spiral galaxy - constellation Leo - M66 - M65 - spiral arm - star forming region - cluster - tidal debris

منبع: nasa.gov/apod

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه