پرواز بر فراز آشیانه انسان

تاکنون رویای پرواز در ژرفای آسمان سیاره ی زمین را داشته اید؟ این کاریست که فضانوردان ساکن ایستگاه فضایی بین المللی هر روزه انجام می دهند: هر سه ساعت دو بار گردش به دور سیاره ی خستگی ناپذیرمان.
نمونه ای تماشایی از چشم اندازی که در این گردش ها پیش روی آن هاست را در این ویدیوی دور تند (درنگ زمانی) می بینید که از ترکیب عکس های گرفته شده در اوایل همین ماه ساخته شده:
فیلم را در یوتیوب ببینید.
هم چنانکه ISS (ایستگاه فضایی بین المللی) به سرعت در فضای شبانه ی نیمی از سیاره ی زمین به پیش می رود، صورت های فلکی آشنای ستارگان را نیز همچنان می توان بالای سرش دید. در افق، مِهی از هواپخش* ناشی از جو نازک زمین به شکل حلقه ی باریک و چندرنگی دیده می شود.
شگفتی های بسیاری از زیر ایستگاه می گذرند، از جمله کپه های بزرگ ابر سفید، پهنه هایی گسترده از دریای ژرف و آبی، خشکی های روشن از نور شهرهای بزرگ و شهرک ها، و ابرهای توفانی با درخشش آنی آذرخش.
ویدیو از فراز اقیانوس آرام شمالی آغاز می شود و از بخش های باختری آمریکای شمالی به سوی باختر آمریکای جنوبی رفته، و سرانجام در نزدیکی جنوبگان (قطب جنوب) با پدیدار شدن روشنایی روز پایان می یابد.

--------------------------------------------------
* هواپخش: یا Aerosol، نامی است که به سوسپانسیون ذرات جامد یا قطره‌های مایع در گاز اطلاق می‌شود. دود، ریزگرد اقیانوسی، آلودگی هوا، و مه دود امثالی از هواپخش هستند. (منبع:ویکی پدیا)

واژه نامه:
Earth - Astronaut - International Space Station - time-lapse video - ISS - aerosol - constellations of stars - atmosphere

منبع: apod.nasa.gov

1 دیدگاه شما:

ناشناس

سلام .. واقعا وبلاگ جالب و پرمحتوایی دارید .. لینک وبلاگ شما به لینکستان مجله اینترنتی نجوم افزوده شد . خوشحال میشم به مجله اینترنتی نجوم هم سر بزنید.
http://astromag.blogfa.com

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه