یک میز قهوه به نام Tisdale 2

چرا این تخته سنگ روی سیاره ی بهرام (مریخ) اینقدر "روی" (zinc) دارد؟
این تخته سنگ که به شکل و اندازه ی یک میز قهوه ی کج است و به طور شگفت انگیزی صاف با رویه ی روشن می باشد، از سطح بهرام بیرون زده و بهرام نورد روباتیک Opportunity یا فرصت که در حال حاضر سطح بهرام را در می نوردد، چند هفته پیش به گونه ای تصادفی با آن روبرو شد.
اوایل ماه گذشته، "فرصت" به دهانه ی "تلاش" یا اندیور، پهناورترین ویژگی سطحی که تاکنون مورد بازدیدش قرار گرفته رسید و اکنون نیز در حال بررسی لبه ی این گودال است تا سرنخ هایی از چگونگی شرایط بهرامِ پرآب در میلیاردها سال پیش به دست آورد.
برای این ساختار سنگی غیرعادی، نام Tisdale 2 برگزیده شده و در تصویر امروز آن را می بینید. فرصت این تخته سنگ را هفته ی پیش مورد بررسی و کاوش قرار داد و اکنون گمان می رود در اثر برخوردی که گودال کناری، یعنی گودال اودیسه را پدید آورد به اینجا پرتاب شده باشد. البته تجزیه و تحلیل شیمیایی که روی آن انجام شده نشان می دهد که این تخته سنگ به طور شگفت‌آوری دارای مقدار فراوان فلز روی است. دلیل این مساله هنوز روشن نیست ولی شاید سرنخی از تاریخ کل این منطقه بدهد.
بهرام نورد فرصت به تازگی سنگ هایی یافته که از همه ی سنگ های که پیشتر بررسی کرده قدیمی تر بوده اند و در آینده نیز به بررسی چندین ساختار سنگی فریبنده و جذاب دیگر که اکنون از دوردست ها به چشم می خورند خواهد پرداخت.

واژه نامه:
Tisdale 2 - Rock Formation - Mars - coffee-table - Opportunity rover - Endeavour crater - Odyssey crater - zinc

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه