تانگوسکا: مهیب ترین انفجار روزگار نوین

بله، ولی آیا این کار از شهاب سنگ شما بر می آید؟
نیرومندترین انفجار طبیعی در تاریخ نوین سیاره ی زمین به تاریخ 30 ژوئن 1908 و هنگامی روی داد که شهاب سنگی بر فراز رود تانگوسکا (تونگوسکا) در سیبری روسیه "ترکید" و منفجر شد. برآورد می شود نیروی انفجاری این رخداد، 1,000 برابر بزرگ تر از بمب اتمی بود که بر سر هیروشیما انداخته شد، نیرویی که درختان را تا بیش از 40 کیلومتر بر روی زمین انداخت و موجب زمین لرزه ای سهمگین و شگرف شد.

گزارش های شاهدان عینی بهت آور بود. تصویر امروز عکسی است که حدود 20 سال پس از رویداد، توسط گروه اعزامی روسی به تانگوسکا گرفته شد و درختانی را نشان می دهد که مثل خلال دندان روی زمین پخش شده‌اند. اندازه ی قطر شهاب سنگ از 60 متر تا بیش از 1000 متر برآورد می شود. بنا به شواهد تازه، احتمالن دریاچه ی Cheko که در نزدیکی منطقه قرار دارد نیز در اثر همین برخورد پدید آمده است.

شهاب سنگی در اندازه ی شهاب سنگ تانگوسکا می تواند یک شهر را با خاک یکسان کند، ولی مناطق شهری چنان بخش اندکی از سطح زمین را پوشانده اند که برخورد مستقیم چنین شهاب سنگی با یک شهر نسبتن ناشدنی است. چیزی که احتمالش بیشتر است، برخورد به آب های نزدیک یک شهر است که می تواند به یک سونامی خطرناک بیانجامد.

یافتن اجرامی در منظومه ی خورشیدی که توانایی پدید آوردن چنین ویرانی دارند از زمانی بسیار پیش از برخوردشان با زمین، یکی از دغدغه های اخترشناسی نوین است.

عکس دوم، تصویر متحرکی است از شهاب سنگی که در جریان بارش شهابی اسدی سال 1998 بر فراز نیومکزیکو ترکید. در نمای پایانی، رد شهاب دیگری ظاهر می شود. (منبع)

واژه نامه:
Tunguska - natural explosion - meteor - Tunguska River - Siberia - Russia - atomic bomb - Hiroshima - Lake Cheko - Solar System
منبع: apod.nasa.gov

4 دیدگاه شما:

مهران

ارادتمندم رفیق

دو تا سوال، اول این که این پست «دو انفجار پیاپی در خورشید» رو چرا حذف کردی؟

دوم خبرداری چه اتفاقی برای دنباله افتاده؟ نکنه مهیار کلن تعطیلش کرده؟

یک ستاره در هفت آسمان

درود مهران عزیز
لطف داری رفیق. راستش ویدئوی اون مطلب درست بارگذاری نشده بود و هر کاری هم کردم درست آپلود نشد. ناچار شدم بلافاصله تا این موضوع رو فهمیدم حذفش کردم
در مورد دنباله هم تنها فکری که میکنم اینه که مهیار از دست بر و بچ دست به یک عملیات انتحاری زده
! :))

ناشناس

دوست عزيز،شما با قطعيت نوشته ايد كه شهاب سنگ بر فراز تونگوسكا تركيد و منفجر شد و فلان.ولي واقعيت امر اين است كه هنوز جواب قطعي در مورد علت انفجار پيدا نشده است و فرضيه هاي متعددي در اين باره مطرح شده است كه انفجار شهابسنگ نيز يكي از آنان است نه دليل قطعي آن.ميتونيد در اين مورد تحقيق بكنيد.

یک ستاره در هفت آسمان

دوست عزیز ناشناس
متوجه منظورتون می شم. بنده هم در دوران کودکی و نوجوانی نوشته های زیادی درباره ی این انفجار و حدس و گمان هایی که در موردش زده می شه (از جمله انفجار بشقاب پرنده!) خونده بودم.
ولی همون طور که می بینید، منبع این مطلب، سایت ناسا هست و در واقع این نوشته، چکیده ایست از علمی ترین و معتبرترین نظریاتی که درباره ی رویداد تانگوسکا ارایه شده.
سپاس از نظرتون

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه