بزرگ ترین ساعت آفتابی که می شناسیم

حلقه های کیوان (زحل) از یکی از بزرگ ترین ساعت های آفتابیِ شناخته شده. البته این ساعت آفتابی به جای ساعتی از روز، تنها "فصل" را روی کیوان نشان می دهد.
در سال 2009، در هنگام آخرین اعتدال فصلی کیوان، حلقه های نازک این سیاره تقریبن هیچ سایه ای روی سیاره پدید نیاوردند چرا که صفحه ی حلقه ها درست از لبه رو به خورشید بود. با ادامه ی گردش کیوان در مدارش به گرد خورشید، سایه ی حلقه ها نیز پهن و پهن تر می شود و سایه ی بیشتری رو به جنوب می اندازند. این سایه ها به سادگی از زمین دیده نمی شوند زیرا از نقطه ی دید ما که به خورشید نزدیک تریم، حلقه ها همیشه جلوی سایه ها را می گیرند.
تصویر امروز در ماه اوت توسط فضاپیمای روباتیک کاسینی که در حال گردش به دور کیوانست گرفته شده. خود حلقه ها به شکل نواری عمودی در سمت راست عکس دیده می شوند. خورشید، در انتهای بالا، سمت راست عکس، از ورای حلقه ها می درخشد و به گونه ای فریبنده و جادویی، سایه هایی پیچیده بر بخش جنوبی کیوان، در سمت چپ تصویر می اندازد.
کاسینی از سال 2004 کاوش و بررسی کیوان، حلقه ها، و ماه هایش را آغاز نموده و انتظار می رود دستکم تا هنگام بیشترین کشیدگی سایه ی حلقه ها در سال 2017 به این کنکاش خود ادامه دهد.

واژه نامه:
Saturn - rings - sundial - season - equinox - shadow - ring plane - vantage point - robotic Cassini spacecraft

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه