گذر تماشایی ناهید از برابر چهره خورشید

گذر یا ترانزیت کمیاب ناهید از برابر چهره ی خورشید که در سال 2004 روی داد، یکی از بهترین رویدادهای تصویربرداری شده در تاریخ آسمان بود. سیلی از تصاویر علمی و هنری از تمام نقاطی در جهان که این گذر را دیدند به راه افتاد: اروپا و بیشتر آسیا، آفریقا، و آمریکای شمالی.
از نگاه علمی، عکاسان خورشیدی تایید کردند که پدیده ی قطره ی سیاه* در واقع بیشتر مربوط به وضوح دیداری دوربین یا تلسکوپ بود تا جو ناهید.
از نگاه هنری هم تصاویر را می شد در چندین دسته جای داد. دسته ای از آن ها، خورشید را با جزییات بسیار دقیق نشان می‌دادند. دسته ای دیگر گذر همزمان ناهید و جسمی دیگر، مانند یک هواپیما را نشان می دادند که هر دو به حالت ضدنور و تاریک دیده می شدند، و یا ناهید و ایستگاه فضایی بین المللی که در مدار پایین زمین قرار دارد را در بر داشتند. دسته ی سوم عکس ها آرایه‌ای تصادفی از ابرهایی جالب را نشان می دادند مانند آن چه در تصویر امروز می بینید. این تصویر از کارولینای شمالی در ایالات متحده ی آمریکا گرفته شده.
گذر بعدی ناهید از برابر خورشید در ژوئن 2012 رخ خواهد داد.
----------------------------------------------------------

* قطره ی سیاه یا black drop effect: پدیده ی نوری كه در لحظات آغازین گذر سیاره و در هنگامي كه سیاره در ابتدای صفحه‌ی خورشيدي قرار مي گيرد، اتفاق می افتد. نور خورشيد در اطراف سیاره خمیده شده (توسط جو چگال سیاره بازگشت داده می شود) و سیاره را كشيده تر ظاهر می كند. (منبع)

واژه نامه:
transit - Venus - Sun - black drop effect - silhouette - International Space Station

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

ناشناس

سلام
ترانزیت قبلی رو من سال 83 در حالی که سرباز بودم دیدم. البته با عینکی آلومینیومی که از قبل داشتم. لحظه ی خیلی قشنگی بود. هم خدمتی ها و فرمانده ی من هم وقتی اشتیاق من رو دیدند اونها هم برای یک بار که شده با عینک به خورشید نگاه کردند.
تاکید میکنم ترانزیت بعدی رو از دست ندید. ممنون از شما بابت مطالبتون.

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر شما دوست ناشناس
سپاس از این خاطره ی جالب رصدی و ممنون از لطف و توجهتون به این وبلاگ

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه