این دیگر چگونه طلوع آفتابی است؟!

چرا یک نمای سر زدن آفتاب باید تا این حد شگفت آور باشد؟ هیچ کس درست نمی داند. آن چه روشن است اینست که عکس این طلوع غیرعادی، ماه گذشته در بوئنوس آیرس آرژانتین گرفته شد. در جلوی چشم انداز، آب های ریو دلا پلاتا دیده می شود که بسیاری آن را پهناورترین رود جهان می دانند.
تصویر این سراب از به هم پیوستن یک نوردهی معمولی و یک نوردهی بسیار کوتاه ساخته شده که برای جلوگیری از درخشش بیش از حد خورشید لازم بوده، با این حال عکاس آن را با چشم خود نیز دیده است، که نشان می دهد این پدیده نه در اثر بازتابش رخ داده نه اعوجاج ناشی از دوربین و عدسی اش.
چیزی که در عکس دست های یک هیولای خیالی به نظر می آید، می تواند برای مثال، ابرهایی در ارتفاع پایین باشند که ضخامتشان تنها به حدیست که می تواند نور خورشید را بپراکند بدون آن که کاملن جلوی آن را بگیرد. افزون بر آن، اعوجاجی که در بخش پایینی تصویر خورشید می بینید شاید نشان دهنده ی سراب "گلدان اتروسکی" یا "پری مورگانا" باشد که می تواند در اثر شکست‌هایی کمیاب در لایه های هوای بالای آب رخ بدهد.
پدیده های جوی غیرعادی اغلب لرزه بر اندام شخص بیننده می اندازند، و با وجودی که بیشتر آن ها پدیده هایی کاملن شناخته شده هستند، برخی دیگر به دلیل نبود اطلاعات بیشتر همچنان در هاله ای از راز باقی مانده اند.

واژه نامه:
sunrise - Rio de La Plata - image - reflection - distortion - Etruscan Vase - Fata Morgana - refract - atmospheric phenomena

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه