امکان وجود زندگی درون ابرسیاهچاله ها

* بنا به ادعای ویاچسلاو داکوچایف، شاید پیشرفته ترین تمدن های کهکشان هم اکنون درون سیاهچاله ها باشند.

سیاهچاله ها ویرانگرترین نیروهای فضا را دارند و مطلقن غیر قابل زندگی پنداشته می شوند، ولی بر پایه ی نظریه ی یک کیهان شناس روس، شرایط مناسب زندگی درون یک سیاهچاله ی ابرپرجرم وجود دارد. ویاچسلاو داکوچایف با فراتر رفتن از مرزهای دانش، حتی این نظریه را پیش کشیده که اگر زندگی درون یک SBH (سیاهچاله ی ابرپرجرم) وجود داشته باشد، می‌تواند تا حد پیشرفته ترین تمدن کهکشان تکامل یافته باشد.
نویز سفید*؟ به گفته ی یک کیهان شناس روس، زندگی می تواند درون یک ابرسیاهچاله 
وجود داشته باشد؛ نظریه ای که بر خلاف نظریه های پذیرفته شده ی علمیست.

ابرسیاهچاله ها آن چنان نیروی گرانش نیرومندی دارند که می توانند هر چه در اطرافشان است، از جمله نور را به درون خود بکشند، و هر چه از مرز "افق رویداد" سیاهچاله بگذرد دیگر هرگز دیده نخواهد شد.

ولی اینک داکوچایف، از بنیاد پژوهش های هسته ای آکادمی علوم روسیه می گوید با به هم پیوستن شواهد موجود و پژوهش های تازه، به این نتیجه رسیده که گونه های ویژه ای از سیاهچاله ها می‌توانند امکانات فریبنده و جذابی داشته باشند.

درون یک سیاهچاله ی چرخان باردار مناطقی وجود دارد که در آن ها، فوتون ها می توانند در مدارهای تناوبی پایداری باقی بمانند. داکوچایف به طور تخصصی در حال بررسی این مدارها و دینامیک آن هاست. وی در مقاله ای که در نشریه ی آنلاین arXiv متعلق به دانشگاه کورنل منتشر شد چنین مطرح کرد که اگر درون یک ابرسیاهچاله، مدارهایی پایدار برای فوتون ها وجود داشته باشد، دلیلی وجود ندارد که چنین مدارهایی برای اجسام بزرگ تر، مانند سیاره ها نیز وجود نداشته باشد. مشکل این جاست که چنین مدارهای پایداری تنها می توانند در صورتی وجود داشته باشند که از آستانه ی افق رویداد، جایی که در آن، فضا و زمان در هم می آمیزند، رد شده باشیم.
مدارهای پایدار: این نمودار از مقاله ی داکوچایف، مدار یک فوتون درون یک
سیاهچاله ی ابرپرجرم را نشان می دهد. خطوط نازک نماینده ی نقطه ی آغاز
و خطوط ضخیم تر نمایانگر نقطه ی پایان است.

افق رویداد در لبه ی سیاهچاله قرار دارد و به عنوان نقطه ی بی بازگشت شناخته می شود. با این حال، در آن سوی افق رویداد قلمرو دیگریست که به نام "افق کوشی" (Cauchy horizon) شناخته می شود، جایی که در آن زمان و فضا به حالت پایدار باز می گردند. چنانکه داکوچایف در مقاله ای که در نشریه ی آنلاین arXiv متعلق به دانشگاه کورنل بیان کرده، در همین افق کوشی است که زندگی می تواند وجود داشته باشد.

البته نوع زندگی که می تواند در چنان شرایطی - جایی که در معرض نیروهای جزر و مدی به شدت نوسان کننده و بی ثبات است - وجود داشته باشد، فراتر از نوع زندگی ما خواهد بود. زندگی در آن جا می تواند تمدنی باشد که در مقیاس کارداشف از رده ی III یا تمدن گونه ی 3 است. در این مقیاس، سه سطح تمدن وجود دارد که نخستین، پایین ترین سطح است و سومین، بالاترین. انسان هنوز در پی رسیدن به سطح 1 است: تسلط و چیره شدن بر سیاره ی خودش.
داستان علمی تخیلی: لارنس فیشبورن (ردیف پشت، وسط) در نمایی از
فیلم افق رویداد، که در آن یک فضاپیما از مرز فضا-زمان می گذرد.

وی می گوید: «ساکنان درون سیاهچاله های ابرپرجرم احتمالن دارای تمدن های پیشرفته ای هستند... پنهان از دید بیرونی ها.» گفته های داکوچایف می تواند تنها در حد تئوری باقی بماند ولی حتی اندیشیدن به آن هم لرزه بر اندام انسان می‌اندازد. از آن جا که هرگز چیزی نمی تواند از یک سیاهچاله بگریزد - به دلیل کشش گرانشی عظیم آن- ما نیز هرگز نخواهیم توانست درستی یا نادرستی این نظریه را دریابیم.
----------------------------------------------
*) نویز سفید یا White noise: نویز پیوسته‌ای که ورای تمام بسامدهای شنیدنی به‌ منظور پر کردن فاصله‌های میان مزاحمت‌های ناپیوسته ی اداری مانند چاپگر، صفحه کلید و اثر پا تولید می‌شود. (منبع)

واژه نامه:
Vyacheslav Dokuchaev - supermassive black hole - SBH - gravitational force - event horizon - photon - arXiv - point of no return - Cauchy horizon - Kardashev Scale - White noise

منبع: dailymail

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه