آنچه در سرعت نزدیک به سرعت نور خواهید دید

اگر با سرعتی نزدیک به سرعت نور حرکت کنید، چه خواهید دید؟ همانطور که در این ویدیوی پویانمایی که از نظر نسبیتی درست است دیده می شود، در سرعت نزدیک به سرعت نور جلوه های دیداری شگفت انگیزی مشاهده خواهید کرد.
اول از همه، ابیراهی های نسبیتی باعث می شود اجسام جلوی شما جمع شده و به شکل توده درآیند. سپس، پدیده ی دوپلر به تغییر رنگ اجسام روبرو و متمایل شدن آن ها به رنگ آبی می انجامد (آبیگرایی یا انتقال به آبی)، در حالی که اجسام پشت سر به سمت سرخ تغییر رنگ می دهند (سرخگرایی یا انتقال به سرخ). به همین گونه، چنین به نظر می رسد که حرکت دنیای روبروی شما به شکلی شگفت آور سریع می شود، در حالی که به نظر می رسد از سرعت دنیای پشت سر کاسته می شود. اجسام کناری تاب برداشته و به حالت چرخیده و اریب در می آیند، و احتمالن باعث می شود سطحی از اجسام که در حالت عادی پنهان از دید ماست را ببینیم.
مسلمن چون حرکت ثابت نسبی است، اگر شما بی حرکت بایستید و دنیای اطراف به سوی شما جابجا شود نیز همین پدیده ها رخ خواهند داد.
* این را هم بخوانید: این چیزیست که در نزدیکی یک سیاهچاله می بینید

واژه نامه:
speed of light - Doppler shift - relativistic aberration - constant motion

منبع: apod.nasa.gov

18 دیدگاه شما:

ناشناس

کسی میدونه اگر با سرعت نور دور یک درخت بگردیم چه اتفاقی می افته؟

پارسینامه

آیا حرکت ما با سرعت نور بر اجسام اصراف ما از لحاظ فیزیکی تاثیر دارد؟ یعنی اگر شیئی با سرعت نور بر روی زمین حرکت کند آیا سبب میشود که اشیاء اطرافش تغییر شکل دهند و یا اینکه آنها باه همان شکل باقی خواهند ماند. با تشنکر

ناشناس

پدیده دوپلر؟!!
دوپلر برای وقتیه که منبع حرکت میکنه، نه تماشاگر!

یک ستاره در هفت آسمان

دوست عزیز ناشناس
پدیده ی دوپلر برای حرکت فرستنده "یا" گیرنده تعریف شده، یعنی چه منبع حرکت کنه چه تماشاگر!

یک ستاره در هفت آسمان

پارسینامه ی عزیز
تا جایی که می دونم این تغییرات، صرفن چیزیه که شخصی که حرکت می کنه "می بینه". منظور از "جلوه های بصری" هم همینه.

بابک سپنتا

مطلب بسیار جالبی بود.تشکر

یک ستاره در هفت آسمان

خواهش می کنم بابک عزیز

ناشناس

یه تناقض در مورد پدیده دوپلر و سرعت ثابت نور :پدیده دوپلر در مورد به عنوان مثل صدا می‌تونه اتفاق بیفته چون سرعت کمی‌ داره و کم زیاد شدن سرعت می‌تونه اتفاق بیفته ولی‌ اگر سرعت نور بالاترین و ثابت است و نزدیک شدن و دور شدن ناظر تأثیری بر سرعت نور نداره چطور پدیده دوپلر اتفاق میافته؟

یک ستاره در هفت آسمان

ناشناس گرامی
فکر کنم بهتر باشه دوباره مطالبی درباه ی پدیده ی دوپلر رو بخونید

ناشناس

من دوباره در مورد پدیده دوپلر و سرعت نور مقالاتی خوندم ولی‌ تناقض آشکار که اگه سرعت نور را ثابت و مستقل از منبع نور یا ناظر بگیریم دیگه پدیده دوپلر مفهوم نداره ولی‌ در مورد آژیر پلیس می‌تونه اتفاق بیفته (به نظر من سرعت نور ثابت و مستقل نیست)

یک ستاره در هفت آسمان

خوب بنده هم تا جایی که میدونم، پدیده ی دوپلر در محدوده ی نسبیتی دیگه ربطی به سرعت نداره و تنها اثرش بر "بسامد" موج دریافتیه.
یعنی تنها بسامد یا همون فرکانسه که تغییر می کنه و نه سرعت.
در این زمینه می تونید به وبلاگ های تخصصی تر فیزیک هم سر بزنید ولی اگه زبانتون خوب باشه، این مقاله ی ویکیپدیای انگلیسی رو هم بخونید بد نیست:
https://en.wikipedia.org/wiki/Relativistic_Doppler_effect

ناشناس

چند سوال دارم میدانیم فضا در حال گسترش است و کهکشانها با سرعت از هم دور میشوند و هر چقدر از ما دورتر باشند سرعت دور شدنشان از ما بیشتر است چون فضا حدی نداردوکهکشانهایی در فاصله های بسیارزیاد از ما وجود دارند که دارند از ما دور میشوند آیا ممکن است سرعت دورشدن آنهااز ما نزدیک سرعت نور باشد ؟ به عبارت دیگر سرعت دور شدن ما از آنها نزدیک سرعت نور باشد؟
سوال2- دورترین فاصله ما از شروع بیگ بنگ ظاهرا 14 میلیارد سال نوری است بعضی اعلام میکنند این قطر جهان است در حالیکه ما( کهکشان راه شیری) در انتهای جهان قرار نداریم و اجرام دیگری دورتر از ما به بیگ بنگ هم وجود دارند.3- روزنامه ها مطالب سرسری شبه علمی زیاد مینویسند مثلا قبلا خوانده ام از سیاره مریخ هم سنگ به زمین آورده اند آیا تابحال سفینه ای به مریخ یا زهره رفته که برگشته باشد. خودم گمان نمیکنم اما پس این مطالب سنگ مریخی و .... بر چه اساسی نوشته میشود؟ با تشکر هرکس میتواند جواب بدهد.

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر شما دوست ناشناس عزیز
پرسش ۱) بله. امکانش هست که سرعت جرمی در دوردست بیش از سرعت نور بشه، در اون صورت ما دیگه اون ججرم رو نخواهیم دید و از چشم ما ناپدید میشه. ولی واقعیت اینه که سرعت این جرم بیش از سرعت نور نشده، بلکه فضا هست که در اون نقطه داره با سرعتی بیش از سرعت نور کش میاد، بنابراین قانون فیزیک نسبیت زیر پا گذاشته نشده.
پرسش ۲) مثال نقطه های روی بادکنکی که داره باد میشه رو شنیدید؟ همه ی نقطه ها دارن از هم دور میشند و هیچ کدوم در مرکز قرار نداره. حالا این رو به کیهان ۴ بعدی تعمیم بدید. یعنی به جای سطح دو بعدی بادکنک، فضای سه بعدیه که داره کش میاد. تصورش کمی مشکله چون یک مفهوم نسبیتیه. شرمنده ام که بنده هم تا همین قدر میتونم توضیحش بدم!!
پرسش ۳) سنگی از بهرام به زمین آورده نشده. منظور از سنگ های بهرامی یا به قول شما "سنگ های مریخی"، شهابسنگ هایی هستند که روی زمین پیدا شدند و دانشمندا با بررسیشون، با اطمینان تعیین کردند که از بهرام جدا شده و به زمین اومدند.
در این وبلاگ درباره ی شهابسنگ های بهرامی چند تا مطلب نوشته شده.
امیدوارم پاسخ ها براتون سودمند بوده باشه

یک ستاره در هفت آسمان

ببخشید دوست عزیز ناشناس
بنده یادم میاد پاسخ پرسش هاتون رو دادم ولی اینجا نمی بینمش!

یک ستاره در هفت آسمان

پس تکرارش می کنم:
۱- بله! امکان داره که سرعت دور شدن کهکشان ها از ما به سرعت نور برسه و از اون هم فراتر بره. ولی واقعیت اینه که در اینجا، این فضاست که داره با سرعت نور و بیش از سرعت نور کش میاد، نه خود کهکشان!
بنابراین قوانین فیزیک زیر پا گذاشته نمیشه.
۲- حتما مثال نقطه های روی بادکنکی که داره باد میشه رو شنیدید؟
بادکنک باد میشه و نقطه ها همگی از هم دور میشن، بدون این که نقطه ای در مرکز واقع شده باشه.
اینجا هم قضیه همونه ولی باید ۴ بعد رو در نظر بگیرید. به جای سطح دو بعدی بادکنک، فضای سه بعدی رو داریم که داره کش میاد و کهکشان ها هم نقطه هایی روی اونند.
ممکنه تصورش دشوار باشه، چون یه مفهوم نسبیتیه، و شمار کسانی که درکش کرده و می کنند به انگشتان دست میرسه.
۳- هیچ فضاپیمایی تابحال از ناهید و مریخ نیومده که سنگی از اون ها آورده باشه. بلکه این سنگ ها همگی شهاب سنگ هایی هستند که به زمین خوردند و دانشمندان با بررسی دقیق اون ها پی بردند که از بهرام جدا شدند.

ناشناس

با درود و تشکر یک سوال دارم. گفته میشود برخورد یک سیارک به زمین در حدود 60 میلیون سال قبل باعث ایجاد ابری از گرد و غبار برای مدتی طولانی شد و با نرسیدن نور خورشید زمین سرد و دایناسورها نابود شدند. اول اینکه سیارک به یکطرف زمین در آمریکای جنوبی اصابت کرده و هر چه پیش آمده از توفان و سونامی و ابر و ....در همان نیمه زمین بوده. با توجه به اینکه جو زمین همراه آن میچرخد . پس این برخورد اثر خیلی زیادی( در حد نابودی کامل حیات دایناسورها) در نیمه دیگر نمی تواند بگذارد. جانوران روی زمین با توجه به نیاز غذایی و شرایط جسمیشان در نقاط مختلف زمین پراکنده اند بعید است همه دایناسور ها در آن نیمه زمین بوده باشند . پس چطور نابودی کامل آنها با برخورد سیارک به زمین توجیه میشود؟ البته متوجهم سوال من خیلی با مطالب هفت آسمان مربوط نیست. ولی سایت دیگری پیدا نکردم و امیدوارم راهنمایی بفرمایید

ناشناس

با سلام نام من شکوهی است پرسش راجع به انبساط جهان و سنگ از بهرام را مطرح و پاسخ گرفتم . این بارپرسش مربوط به نابودی دایناسورها را مطرح نموده ام . متاسفانه نتوانستم تحت نام خودم سوالات را بفرستم و اجبارا عنوان ناشناس را انتخاب کردم

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر شما شکوهی گرامی
پاسخ این پرسش ساده است: اون سیارک بزرگ، و برخوردش بسیار سهمگین بود. گرد و غباری که بلند شد در سرتاسر جو زمین پراکنده شد و شرایط برای زندگی موجودات بزرگ رو در همه جای زمین سخت کرد.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه