عدسی غول پیکر کهکشانی

پنهان کردن یک کهکشان پشت یک خوشه ی کهکشانی کار سختی است. گرانش شدید خوشه همچون یک لنز عظیم رفتار می کند، تصویری از کهکشان های پشت سرش در اطراف خود پدید می آورد و آن ها را به شدت دچار اعوجاج می کند. این درست همان چیزی است که در این تصویر که به تازگی از برنامه ی پیمایشی CLASH توسط تلسکوپ فضایی هابل به دست آمده و منتشر شده دیده می‌شود:
خوشه ی کهکشانی MACS J1206.2-0847 مجموعه ایست از کهکشان های بسیار و چنانچه در تصویر می بینید، مانند یک عدسی، تصویر یک کهکشان سرخ-زرد که پشتش قرار داشته را به شکل کمانی غول پیکر در سمت راستش در آورده. اگر کمی بیشتر در عکس دقت کنید چندین کهکشان پس زمینه ی دیگر که تصویرشان به کمک این عدسی غول آسا منحرف شده را نیز خواهیم دید؛ بسیاری از آن ها به شکل حلقه های کشیده درآمده اند.
خوشه ی پیش زمینه، تنها در صورتی می تواند چنین کمان های صافی را پدید آورد که بیشتر جرمش را ماده ی تاریکی که به طور یکنواخت پخش شده تشکیل داده باشد؛ و بنابراین در خوشه های کهکشانی مریی و قابل دیدن متمرکز نیست. اخترشناسان همچنین با بررسی موقعیت مکانی این کمان های گرانشی به شیوه ای برای برآورد پراکندگی و توزیع ماده ی تاریک در خوشه‌های کهکشانی دست می یابند، و از این راه به زمان آغاز شکل گیری این توده های عظیم کهکشانی پی می برند.
در این ویدیو که از تصاویر تلسکوپ هابل به دست آمده، تصویر آسمان به تدریج بزرگنمایی می شود و در پایان به خوشه ی MACS J1206.2-0847 می رسد.

واژه نامه:
MACS 1206 - Galaxy Cluster - Gravitational Lens - CLASH survey - Hubble Space Telescope - MACS J1206.2-0847 - dark matter - gravitational arc

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه