سیارک 2005 YU55 از کنار زمین گذشت

پیشتر خوانده بودیم:

تصویر راداری
سیارک 2005 YU55 دیروز بدون هیچ خطری از کنار زمین گذشت. مسیر این سنگ آسمانی با پهنای برآورد شده‌ی 400 متر، درست از درون مدار ماه به دور زمین بود.
گذشتن سنگ هایی کوچک تر از این از نزدیک زمین چندان پدیده ی غیرمعمولی نیست، در واقع هر روز سنگهایی کوچک از فضا به زمین برخورد می کنند، ولی از سال 1976 تاکنون، سنگی به این بزرگی از چنین فاصله ای اندک از کنار زمین رد نشده بود. اگر YU55 به زمین می خورد، به زمین لرزه ای به بزرگی 7 درجه می انجامید و گودالی به بزرگی یک شهر به جای می‌گذاشت. خطر بزرگ تر زمانی بود که این سیارک به درون اقیانوس می افتاد و یک سونامی سهمگین به راه می انداخت.
تصویر راداری روبرو، دو روز پیش توسط رادیوتلسکوپ شبکه ی ژرفای فضا در گلدستون، کالیفرنیای آمریکا گرفته شد. نخستین ویدیویی که از آن تهیه شده را نیز در پایین مطلب می بینید. یک تصویر متحرک که از 6 عکس جداگانه ی آن درست شده را نیز اینجا ببینید.
YU55 تنها در سال 2005 کشف شد و این نشان می دهد که سیارک های بالقوه خطرناک و هنوز ناشناخته ی دیگری نیز شاید در منظومه ی خورشیدی ما کمین کرده باشند. اشکارسازی و یافتن اجرامی مانند YU55 دشوار است چرا که بسیار کم نورند و بسیار هم سریع حرکت می کنند. گرچه در سال های اخیر، توانایی بشر در کاوش آسمان برای ردیابی، فهرست بندی، و بررسی چنین اجرامی پیشرفت چشمگیری داشته است.
نخستین ویدیویی که از این سیارک تهیه شده. (دریافت ویدیو)
واژه نامه:
Asteroid - 2005 YU55 - Moon - YU55 - earthquake - crater - tsunami - Deep Space Network - radio telescope - Solar System

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه