یک همبرگر را از لبه ببینید

تصاویر واضح تلسکوپی گرفته شده از کهکشان مارپیچی باشکوه NGC 3628 که از لبه دیده می شود، یک قرص باد کرده ی کهکشانی را نشان می دهند که به وسیله ی رگه های تیره ی گرد و خاک دو تکه شده. این چشم انداز وسوسه انگیز بسیاری از اخترشناسان را به یاد نام عمومی آن می اندازد: کهکشان همبرگر.
NGC 3628 با حدود 100,000 سال نوری پهنا، در فاصله ی 35 میلیون سال نوری از ما قرار گرفته و آن را می توان در صورت فلکی شیر (اسد) تماشا کرد. این کهکشان در فضای نزدیکش دو همسایه ی مارپیچی بزرگ دیگر نیز دارد که با هم تشکیل گروهی به نام سه گانه ی شیر یا سه گانه ی اسد داده اند. 
زبانه ها و رشته های بلندی که از قرصِ سرشار از خوشه های ستاره ای جوان آبی و مناطق صورتی رنگ ستاره زاییِ این کهکشان بیرون زده، احتمالن در اثر برهم کنش های گرانشی آن با همسایگان کیهانیش پدید آمده است. رویارویی های گذشته ی آن با همسایگانش دستاورد دیگری نیز داشته: یک جریان کشندی محو و کم نور از مواد که می توان آن را در این چشم انداز ژرف کهکشانی، به صورت رگه ای کشیده که از سمت چپ آن رو به بالا رفته دید.

واژه نامه:
edge-on - spiral galaxy - NGC 3628 - galactic disk - Hamburger Galaxy - constellation Leo - Leo Triplet - star cluster - star forming region - tidal tail

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه