سحابی آتش بازی

در اوایل سده ی بیستم، ستاره ی "GK برساووش" برای زمانی کوتاه، تبدیل به یکی از درخشان ترین ستارگان آسمان سیاره ی زمین شد، پدیده ای که به نام "نواختر برساووش 1901" شناخته می شود.
در این تصویر ترکیبی تازه که از به هم پیوستن دو تصویر متعلق به سال های 2003 و 2011 ساخته شده، مواد پرتاب شده از انفجار را می بینید که تشکیل یک سحابی با نام عمومی "سحابی آتش بازی" داده اند و همچنان در حال پیشروی و گسترش در فضا می باشند. این تصاویر بخشی از یک ویدیوی درنگ زمانی (دور تند) می باشند که گسترش سحابی را در 17 سال گذشته نشان می‌دهد (ویدیوی پایین). سحابی آتش بازی حدود 1500 سال نوری از ما فاصله دارد و قطر آن هنوز کمتر از یک سال نوریست.
جی کی برساووش و دیگر ستارگان متغیر انفجاری با درخشش ناگهانی، که به عنوان "نواختر"های کلاسیک شناخته می شوند، سیستم هایی دو تایی می باشند که از یک ستاره ی کوتوله ی سفید و یک ستاره ی غول سرد و پف کرده در مدارهایی فشرده و نزدیک به هم تشکیل شده اند. توده ی ماده از ستاره ی غول به سوی سطح کوتوله ی سفید کشیده و منتقل می شود و یک قرص برافزایشی به گرد آن می سازد. این قرص برافزایشی سرانجام یک فوران انفجاری گرماهسته ای به راه می اندازد و مواد ستاره‌ای را به فضا می فرستد، بدون آن که آسیبی به کوتوله ی سفید وارد کند.
سامانه ی GK برساووش با دوره ی گردش مداری 2 روزه، در سال های اخیر فوران هایی بسیار کوچک تر به راه انداخته است.

واژه نامه:
GK Persei - Nova Persei 1901- Firework Nebula - time lapse - GK Per - variable star - binary system - white dwarf - giant star - accretion disk - thermonuclear

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه