خورشید دارد شلوغ می شود

خورشید ما دارد تبدیل به جایی شلوغ می شود.
این عکس هفته ی گذشته گرفته شده و در آن چندین ویژگی جالب روی چهره ی خورشید دیده می شود از جمله یکی از بزرگ ترین دسته لکه هایی که تاکنون ثبت شده: AR 1339 که در سمت راست تصویر دیده می شود. خورشید همین پارسال از یک دوره ی "کمینه ی خورشیدی" که به گونه ای غیرعادی آرام بود و چند سال به درازا کشید برخاست.
عکس امروز تنها در یک رنگ از نور گرفته شد که به نام طیف هیدروژن آلفا شناخته می شود، سپس وارونه شده، و دوباره رنگ آمیزی شده است (تصویر رنگ کاذب یا دروغین). 
سیخک ها یا همان سنبله ها تمام سطح چهره ی خورشید را پوشانده اند. سطح خورشید با نزدیک شدن به لبه ها به تدریج روشن تر دیده می شود؛ دلیل آن اینست که با نزدیک شدن به لبه ها، جذب گازِ نسبتن خنک خورشیدی افزایش می یابد. به این پدیده اصطلاحن "تیرگی کناره ای"(یا لبه ای) می گویند. درست بالای لبه های خورشید، چندین زبانه ی درخشان را در حال بیرون زدن از خورشید می بینیم، در حالی که زبانه های روی سطح چهره ی خورشید مانند رگه های روشن دیده می شوند. جالب‌ترین جلوه ای که در عکس دیده می شود، مناطق فعال و در هم پیچیده ی مغناطیسی است که لکه های سرد خورشید را در بر دارند. 
با نزدیک شدن میدان مغناطیسی خورشید به "بیشینه ی خورشیدی" در چند سال آینده، احتمالن فعالیت های بیشتر و در نتیجه چهره‌ی شلوغ تر و پیچیده تری را برای خورشید خواهیم دید.

واژه نامه:
Sun - sunspot - AR 1339 - Solar Minimum - Hydrogen Alpha - false color - Spicule - limb darkening - prominence - magnetic field - Solar Maximum

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

پریسا

سلام مرد اسمانی عزیزم .اسم خورشید که میاد این روزها !! می گم ای بابا خدا رو شکر .. رفتنی هستیم واقعن :)
ولی خیلی خوب می شه اگر تحقیقاتی در این رابطه هست بگذارید اینجا ببینیم.
آخه من ایمان دارم به علم و می دونم که خورشید به شدت در حال تغییر هست و این ممکنه واقعن پایان دنیا رو طی دو سال اینده رقم بزنه.
چیز جدیدی ندارید در این رابطه؟

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر پریسابانوی عزیز
چقدر خوشحالم که باز اینجا تشریف آوردید.
درسته پریساخانم. خورشید داره تغییراتی می کنه ولی این تغییرات عادی هستند. یه رشته فراز و نشیب دوره ای که الان 5 میلیارد ساله داره تکرار میشه!
چند روز پیش مطلبی رو میخواستم ترجمه کنم و بذارم تو وبلاگ با این عنوان: اگر در سال 2012 دنیا پایان پذیرفت، خورشید را سرزنش نکنید!"
ولی حوصله ام نشد!!
لب کلام این بود که خورشید هر چقدر هم فعالیتش شدید بشه، اونقدر توان نداره که کره ی زمین رو خاکستر کنه.
خلاصه این که، نباید چندان نگران خورشید باشیم. اگه بلایی در 2012 بخواد سر بشر بیاد، مقصر خودش خواهد بود و بس!!

پس نگران نباشید بانوی من!

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه