پلیکان از نزدیک

تیزی ها و پشته های نشری بزرگ و مشخصی که در این نمای زنده ی آسمان دیده می شود، به نام IC 5067 خوانده می شوند.
این ناهمواری ها که بخشی از یک سحابی نشری بزرگتر با شکلی مشخص موسوم به سحابی پلیکانند، حدود 10 سال نوری پهنا داشته و در انحنای سر و گردن پلیکان کیهانی قرار گرفته اند. این نمای نزدیکِ سحابی پلیکان از به هم پیوستن داده های باند باریکی پدید آمده که تابش اتم‌های سولفور، هیدروژن، و اکسیژن را به ترتیب به رنگ های سرخ، سبز، و آبی نشان می دهد.
شکل های خیالی تیره ی درون عکس، ابرهایی از گاز و غبار سردند که در اثر تابش پرتوهای پرانرژی تابیده از ستارگان داغ، جوان، و پرجرم به این شکل درآمده اند.
ولی درون خود این تاریکی ها هم ستارگانی در حال تولدند. در واقع، دو فواره ای که از نوک پیچک تیره و بلند زیر مرکز تصویر بیرون زده اند، نشان از وجود یک پیش ستاره درون آن می دهد که با نام Herbig-Haro 555 فهرست بندی شده است.
خود سحابی پلیکان، که با عنوان IC 5070 نیز شناخته می شود، نزدیک به 2,000 سال نوری از ما فاصله دارد. برای پیدا کردن آن، شمال خاوری ستاره ی درخشان "دنب" در صورت فلکی بلند پرواز ماکیان (دجاجه) را رصد کنید.

در همین زمینه: آمریکای شمالی و پلیکان

واژه نامه:
sulfur - hydrogen - oxygen - narrowband - Pelican - emission nebula - IC 5067 - protostar - Herbig-Haro 555 - Deneb - Cygnus
منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

رسول

با عرض سلام و خسته نباشید
ازشما دعوت میکنم به نویسندگان این وبسایت بپیوندید:

http://www.pichgooshti.com/join-us/

باتشکر

یک ستاره در هفت آسمان

دوست گرامی
از دعوت مهرآمیزتون سپاسگزارم ولی فکر نمی کنم فرصت حضور و فعالیت در سایت دیگری رو داشته باشم.
با این وجود، من مشکلی با استفاده از مطالب وبلاگم -البته با ذکر و لینک به منبع - ندارم. مایه ی سربلندیم هم خواهد بود

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه