در مرکز قنطورس آ

آمیزه ای شگفت آور از خوشه های ستاره ای جوان و آبی، ابرهای گازی درخشان و غول پیکر، و رگه های تیره و باابهت گرد و غبار، منطقه ی مرکزی کهکشان فعال قنطورس آ را در میان گرفته اند.
این تصویر که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده، برای نمایش این آشوب کیهانی در رنگ های طبیعی پرداخته شده است (مورد پردازش قرار گرفته).
تصاویر فروسرخ هابل نیز چیزی را در مرکز این منطقهی فعال نشان داده که به نظر می رسد قرص هایی از ماده باشد که به صورت مارپیچی در حال فرو رفتن به درون سیاهچاله ای یک میلیارد بار سنگین تر از خورشید می باشند.
خود قنطورس آ ظاهرن از برخورد دو کهکشان پدید آمده و خرده ریزهای باقی مانده از برخورد به طور پیوسته در حال بلعیده شدن توسط سیاهچاله اند. اخترشناسان بر این باورند که موتورهای مرکزی چنین سیاهچاله هایی، موجب تابش پرتوهای رادیویی، پرتو ایکس و پرتو گاما از قنطورس آ و دیگر کهکشان های فعال می شوند. ولی از آن جایی که قنطورس آ به عنوان یک کهکشان فعال، به ما نزدیک است - تنها 10 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد- آزمایشگاهی نسبتن مناسب و راحت برای آزمایش این چشمه های پرقدرت انرژی می باشد.
واژه نامه:
star cluster - dust lane - active galaxy - Centaurus A - Hubble Space Telescope - Infrared - black hole- Sun - central engine - X-ray - gamma-ray

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه