گلوله آتشین بر فراز تنه ریف

بارش شهابی اسدی که از لحاظ تاریخی بارشی فعال است، امسال به دلیل تابش مهتاب کاهش یافته بود. با این حال، رصدگران باوفای آسمان شب تماشاگر اوج این بارش در 18 نوامبر بودند و حتی درخشش خیره کننده ی مهتاب هم نتوانست این آتشگوی تابناک را از چشم آن ها پنهان سازد. این رد رنگارنگ شهاب و درخشش پایانیش در ساعات آغازین بامداد در باختر آسمان بر فراز رصدخانه ی Teide در تنه ریف جزایر قناری دیده و عکسبرداری شد.
شهاب های اسدی، ذرات غبار به جا مانده از دنباله دار تمپل-تاتل هستند که با گذشتن سیاره ی زمین از نزدیک مدار دوره ای این دنباله دار، وارد جو زمین شده و بارش شهابی اسدی را پدید می آورند. این شهاب ها معمولن با سرعت نزدیک به 70 کیلومتر در ثانیه وارد جو می شوند.
در این عکس که با عدسی زاویه باز دوربین گرفته شده، اگر دورتر از ماه را نگاه کنید، نزدیک میانه ی تصویر ستارگان درخشان صورت های فلکی آشنای شکارچی (جبار) و گاو نر (ثور) را نیز خواهید دید. دو عکس کوچک پیوست، دنباله ی دیرپا و مقاوم این شهاب را نشان می دهند. این دو تصویر پشت سر هم هستند و نور شهاب را نشان می دهند که به صورت دود کم نوری به جا مانده و تا زمانی که بادهای ارتفاع بالا آن را بپراکنند دیده می شود.
دو ساختمان بزرگ از آنِ تلسکوپ GREGOR با گنبد سرخ رنگ و تلسکوپ Vacuum Tower در کنار لبه ی راست عکس هستند. هر دو این ها تلسکوپ خورشیدی می باشند.

واژه نامه:
Leonid meteor shower - fireball - meteor - comet - Tempel-Tuttle - Orion - Taurus - persistent train - GREGOR telescope - Vacuum Tower Telescope

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه