ستاره ای که گلی سرخ بر مزار خود کاشت

حدود 3,700 سال پیش، مردمان روی زمین شاهد پدیدار شدن ستاره ای درخشان و تازه در آسمان بودند. نور این ستاره به آرامی رو به کاهش نهاد و از دیده ها پنهان شد و سرانجام نیز از یادها رفت، تا در روزگار نوین که اخترشناسان بقایای آن را در آسمان یافتند، جرمی به نام "کشتیدم آ" یا Puppis A. در این تصویر که تازه توسط کاوشگر میدان گسترده ی فروسرخ ناسا (WISE) گرفته شده، کشتیدم آ بیش از آن که به بازمانده ی یک انفجار ابرنواختری شبیه باشد، به یک گل رز سرخ می ماند.
"کشتیدم آ" یا Puppis A، بازمانده ای از یک انفجار ابرنواختری است که در این تصویر گرفته شده توسط کاوشگر فروسرخ میدان گسترده ی ناسا (WISE)، به شکل ابری سرخ فام دیده می شود. تصویر بزرگ تر- تصویر در اندازه های دیگر
کشتیدم آ (کشتی دُم آ) زمانی پدید آمد که یک ستاره ی پرجرم به پایان زندگیش رسید و به یک ابرنواختر تبدیل شد، درخشان ترین و نیرومندترین گونه ی انفجار در جهانِ شناخته شده. امواج گسترش یابنده ی شوک ناشی از انفجار، در حال گرم کردن گاز و غبار موجود در محیط پیرامون ابرنواختر بوده، و باعث تابش سرخ رنگ آن ها در محدوده ی طول موج فروسرخ می شوند. 

بخش زیادی از جرم ستاره در اثر انفجار ستاره ی نخستین، با خشونت به فضا پرتاب شده ولی بخشی دیگر از آن به شکل جرمی که به طور باورنکردنی چگال است، به نام یک "ستاره ی نوترونی" بر جای ستاره باقی مانده. ستاره ی نوترونی به جا مانده از این انفجار (کم نورتر از آنست که در این تصویر دیده شود)، به دلایلی نامشخص بسیار سریع حرکت می کند: بیش از 3 میلیون مایل در ساعت! ستاره شناسان، درمانده از درک این سرعت غیرطبیعی، بر این جرم، نام "گلوله ی توپ کیهانی" نهاده اند.

بخشی از گاز و غبار سبزفام درون تصویر مربوط به بقایای ابرنواختر کهن دیگریست: بازمانده ی ابرنواختر بادبان. انفجار این ابرنواختر حدود 12,000 سال پیش رخ داد و چهار بار نزدیک تر از "کشتیدم آ" به زمین است.
رنگ های درون این تصویر نمایانگر طول موج های گوناگون نور فروسرخند، طول موج هایی که چشم انسان توانایی دیدنشان را ندارد.

واژه نامه:
Vela supernova - Rose - NASA - Wide-field Infrared Survey Explorer - WISE - Puppis A - remnant - supernova - shock wave - infrared - neutron star - Cosmic Cannonball

منبع: nasa
خلاصه برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه