ماجراهای دنباله دار لاوجوی

هسته ی برشته شده ی دنباله دار خورشیدخراش لاوجوی، پس از دور شدن از خورشید، هنوز سالم است. حتی دم آتشین آن نیز پس از این که به طور موقت به هنگام گذر دنباله دار از درون تاج خورشید ناپدید شده بود، اینک برگشته است. روی تصویر زیر بکلیکید تا تصویر متحرک به بزرگی حدود 4 مگابایت را دریافت کنید:
در تصاویر سوهو، دو دُم (یا دنباله) را می بینیم. یک دم یونی و یک دم غباری. دم یونی از گاز تشکیل شده و مستقیم و در خط راست توسط باد خورشیدی از دنباله دار بیرون زده است. ولی دم غباری و سنگین تر آن خمیده و منحنی شکل است و بیشتر، در راستای مدار دنباله دار است.
تصویر بزرگ تر
اکنون دنباله دار بیش از 5 درجه از خورشید دور شده و ستاره شناسان آماتور می توانند درست پیش از سر زدن آفتاب از آن عکس بگیرند (گرچه هنوز آسان نیست). یک گروه به رهبری اخترشناس اهل چک، "جان اِبر"، عکس روبرو را در بامداد 17 دسامبر از آن گرفته اند.
اِبر می گوید: «ما از یک تلسکوپ 12 اینچی کنترل از راه دور در مالارگوی آرژانتین کمک گرفتیم. خورشید در زمانی که این عکس را گرفتیم زیر افق بود ولی باز هم عکس گرفتن کار سختی بود. تنها یک فاصله ی 30 دقیقه ای میان طلوع دنباله دار و طلوع خورشید وجود داشت.» 

واژه نامه:
sungrazing - core - Comet - Lovejoy - sun - solar corona - Solar and Heliospheric Observatory - SOHO - ion tail - dust tail - solar wind - orbit - Jan Ebr

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه