بیست و هفتمین جرم در فهرست مسیه

نخستین نشانه ی راهنما درباره ی سرنوشتی که انتظار خورشیدمان را می کشد، به گونه ای غیرعمدی در سال 1764 یافته شد. در آن زمان، شارل مسیه در حال گردآوری فهرستی از اجرامِ دارای چشمه ی نور پراکنده و نامتمرکز بود که با دنباله دار تفاوت داشته و با آن اشتباه گرفته نشوند. 27مین جرمی که وی وارد فهرستش کرد و اکنون به نام M27 یا سحابی دمبل شناخته می شود، یک سحابی سیاره ای یا سیاره نماست، از گونه ی سحابی هایی که خورشید ما در پایان عمرش، هنگامی که همجوشی هسته ای در هسته اش متوقف شد پدید خواهد آورد.
M27 یکی از درخشان ترین سحابی های سیاره ای در آسمان است، و آن را می توان با یک دوربین دوچشمی در محدوده ی صورت فلکی روباهک تماشا کرد. نور M27 برای رسیدن به ما، حدود 1000 سال زمان نیاز دارد. در تصویر بالا، نور این سحابی را در رنگ های ناشی از تابش هیدروژن و اکسیژن می بینید.
درک و شناخت فیزیک و ارزشمندی و اهمیت M27 بسیار فراتر از دانش سده ی 18 میلادی بود. حتی امروز هم رازهای بسیاری درباره ی سحابی های سیاره ای دوقطبی همچون M27 ناگشوده مانده، از جمله ساز و کار فیزیکی که باعث پس زدن پوسته ی گازی بیرونی و کم جرم یک ستاره، و بر جای گذاشتن یک کوتوله ی سفید داغ و تابان در محدوده ی پرتو ایکس می شود.

واژه نامه:
Sun - Charles Messier - comet - Messier's list - M27 - Dumbbell Nebula - planetary nebula - nebula - nuclear fusion - constellation of the Fox - Vulpecula - binocular - hydrogen - oxygen - bipolar planetary nebula - X-ray - white dwarf

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه