شگفتی آسمان جنوب همزمان با کریسمس

دنباله دار لاوجوی (C/2011 W3) از برخورد نزدیکش با خورشید در اوایل این ماه زنده بیرون آمد و درست همزمان با روزهای کریسمس، جایگاه خود در میان شگفتی های آسمان نیمکره ی جنوبی را تثبیت نمود.
در این عکس که پیش از سر زدن آفتاب از رصدخانه ی پارانال شیلی گرفته شده، دم های بلند این دنباله دار خورشیدخراش بر فراز افق خاوری دیده می شود که به بلندی بیش از 20 درجه، در راستای صفحه ی کهکشان راه شیری کشیده شده اند. لاوجوی که خود به تنهایی چشم اندازی نفس گیر و هیجان انگیز دارد، در این نمای آسمانی، ستارگان و سحابی ها، ابرهای کوچک و بزرگ ماژلان در سمت راست گنبد رصدخانه، و تابش نور منطقه البروجی (برجگاهی) در کنار لبه ی چپ تصویر را نیز همراه خود دارد.
این چشم انداز زاویه گسترده در 23 دسامبر گرفته شده و یگان های تلسکوپ بسیار بزرگ پارانال در پیش زمینه ی آن دیده می‌شود. دنباله دار لاوجوی اکنون در حال دور شدن از خورشید است و دم های آن بلندتر شده اند، حتی با وجود کم نورتر شدن خودش.

در همین زمینه:
واژه نامه:
Comet - Lovejoy C/2011 W3 - Sun - Christmas - sunrise - Paranal Observatory - sungrazing comet - tail - horizon - Milky Way galaxy - Magellanic cloud - zodiacal light - Very Large Telescope

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه