خورشید در تونل

خورشید امروز هم در ساعت 05:30 به وقت جهانی طلوع کرد. این ستاره امروز پیشروی پیوسته ی خود به سوی جنوب را متوقف کرد و سفر سالانه اش به سوی شمال را آغاز نمود؛ رویدادی که به نام انقلاب زمستانی خوانده می شود.
در نیمکره ی شمالی، انقلاب زمستانی دسامبر (اول دی ماه)، به عنوان آغاز نجومی زمستان شناخته می شود. و اگر در حوضه ی بزرگ بیابانی بیرون لوسین در یوتای آمریکا باشید، با نزدیک شدن به زمان انقلاب زمستانی، شاهد طلوع و غروب خورشید از درون "تونل های خورشید" خواهید بود.
تونل های خورشید یک "هنر زمینی" یادبود ساخته شده توسط هنرمند نانسی هالت می باشد که عبارتست از چهار لوله ی پراکنده‌ی بتنی به قطر 4 فوت و درازای 18 فوت. این تونل ها به شکل یک X گسترده قرار گرفته اند تا بتوانند طلوع و غروب های خورشید در انقلاب های تابستانی و زمستانی را نشان دهند.
تصویر آنی و تماشایی امروز، خورشید را از درون یکی از تونل ها و درست در افق نشان می دهد. این یک غروب سرد و ابری نزدیک انقلاب زمستانی سال 2010 است. در طول ساعات روز، سوراخ های کناره ی لوله ها، نقطه هایی از نور خورشید را به دیواره های درونی آن ها می تابانند، و نقشه ای از ستارگان اصلی صورت فلکی اژدها، برساوش، کبوتر (حمامه)، و بزغاله ی نر (جَدی) را پدید می آورند.
علاقمندان هنر زمینی سیاره ای و هنر زمینی کیهانی باید به یاد داشته باشند که فاصله ی تونل های خورشید تا اسکله ی حلزونی رابرت اسمیتسون (همسر آخری هالت) حدود 150 مایل از طریق جاده است.

واژه نامه:
Sun - solstice - winter - Great Basin Desert - Sun Tunnels - earthwork - Nancy Holt - horizon - winter solstice - constellations Draco - Perseus - Columba - Capricorn - planet earthwork - celestial landart - Robert Smithson - Spiral Jetty

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه