نعل اسب انیشتین

پرسش: آن چیست که بزرگ است و آبی است و می تواند به دور یک کهکشان کامل حلقه بزند؟
پاسخ: یک سراب عدسی گرانشی.
در این تصویر، نیروی گرانش یک کهکشان سرخ و درخشان (LRG)، به طور گرانشی نور یک کهکشان آبی که در پشت آن و در فاصله ای دورتر قرار دارد را منحرف کرده است. به طور معمول، نتیجه ی چنین خمیدگی های نوری به شکل دو تصویر جداگانه از کهکشان دورتر دیده می شود، ولی اینجا، جایگیری و تراز عدسی گرانشی مربوطه به حدی دقیق است که کهکشان پسزمینه را به شکل یک نعل اسب در آورده است -- یک حلقه ی تقریبن کامل (ویدیوی پایین را ببینید).
از آن جایی که برخی جزییات این پدیده های لنزشی به گونه ای کلی، توسط آلبرت اینشتین در بیش از 70 سال قبل پیش بینی شده بود، اکنون حلقه هایی مانند این را به نام "حلقه های انیشتین" می شناسند.
LRG 3-757 در سال 2007 در میان داده های پیمایش دیجیتالی آسمان اسلون (SDSS) کشف شد، ولی تصویری که اینجا از آن می بینید توسط دوربین میدان گسترده ی شماره 3 در تلسکوپ فضایی هابل ثبت شده است.
عدسی های نیرومند گرانشی مانند LRG 3-757 تنها پدیده هایی شگفت انگیز و عجیب نیستند؛ ویژگی های پرشمار آن ها به ستاره شناسان اجازه می دهد محتوای جرم و ماده ی تاریک کهکشان پیش زمینه که تبدیل به عدسی گرانشی شده را نیز اندازه بگیرند.
واژه نامه:
galaxy - gravitational lens - mirage - luminous red galaxy - LRG - horseshoe - lensing effect - Albert Einstein - Einstein Rings - LRG 3-757 - Sloan Digital Sky Survey - SDSS - Hubble Space Telescope - Wide Field Camera 3 - dark matter

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه