جلوه دنباله دار لاوجوی در آسمان نیمکره جنوبی

خوانده بودید:

دنباله دار خورشیدخراش لاوجوی آنقدر درخشان شده که به گزارش کالین لِگ از ماندورا، باختر استرالیا: «اکنون دیگر می‌توان آن را با چشم غیرمسلح، بیش از یک ساعت پیش از سر زدن آفتاب تماشا کرد.»

بامداد امروز یک نوردهی کوتاه با دوربین دیجیتال لِگ کافی بود تا بازتاب این دنباله دار در آب های خلیج ماندورا آشکار شود. لِگ می‌گوید: «این یک چشم انداز شگفت انگیز بود.» در واقع، به نظر می رسد لاوجوی بهترین دنباله داریست که پس از دنباله دار مک نات در سال 2007 دیده شده.

اکنون چشم انداز بامدادی دنباله دار لاوجوی را در سراسر نیمکره‌ی جنوبی می توان دید. (کجی مدار این دنباله دار باعث شده برای ساکنان نیمکره ی شمالی زمین دید مناسبی نداشته باشد.) بسیاری از تماشاگران، درباره ی "دم دوتایی" این دنباله دار می پرسند. این ها دم های (دنباله های) یونی و غباری هستند. دمی که از گاز یونیده تشکیل شده تقریبن مستقیم و در خط راست توسط باد خورشیدی از دنباله دار بیرون زده است. ولی دم غباری و سنگین تر آن خمیده و منحنی شکل است و بیشتر، در راستای مدار دنباله دار است (این نمودار را ببینید). شکاف میان این دو دنباله را می توان در زمانی که آسمان هنوز کاملن تاریک است با چشم غیرمسلح نیز تشخیص داد؛ تقریبن 30 دقیقه پیش از طلوع آفتاب.
این عکس هم در شیلی گرفته شده. تصویر بزرگ تر
دیده شدن دنباله دار لاوجوی در روزهای آینده با دور شدن دنباله دار از خورشید بهتر می شود. تماشاگران سجرخیز آسمان در نیمکره ی جنوبی برای تماشای این نمایش کمیاب و نادر گوش به زنگ باشند. (جدول جستجو)
پست بعدی این وبلاگ را هم ببینید: "این شگفت انگیزترین چیزیست که تاکنون در فضا دیده ام"
واژه نامه:
Sungrazing - Comet - Lovejoy - unaided eye - Colin Legg - Comet McNaught - Southern Hemisphere - double tail - dust tail - ion tail - solar wind

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه