ناسا فیلمی سه بعدی از سیارک وستا منتشر کرد

این ویدیوی 3D از تصاویری که از ژوییه تا اوت 2011 توسط دوربین تنظیم شونده ی فضاپیمای داون ناسا گرفته شده ساخته شده است. عکس ها طی مرحله ی نقشه برداری مداری ماموریت و در حین نزدیک شدن داون به وستا و سپس چرخیدن به دور این سیارک غول پیکر گرفته شده اند. فاصله ی این مدار نقشه برداری از سیارک حدود 2,700 کیلومتر بود. برای تماشای سه بعدی تصاویر، از عینک سرخ-سبز یا سرخ-آبی کمک بگیرید (چشم چپ: سرخ، چشم راست: آبی/سبز). 
تماشای مستقیم ویدیو: از یوتیوب / از بخش رسانه های ناسا دریافت ویدیو به بزرگی 7.4 مگابایت 

پاسادنا، کالیفرنیا- در این ویدیوی 3D تازه، با فضاپیمای Dawn یا داون ناسا در پروازی بر فراز سیارک غول پیکر وستا همراه شوید. داون که از 15 ژوییه گردش در مدار وستا را آغاز کرده، تاکنون تصاویری با رزولوشن بالا از سطح ناهموار و پر از گودال آن گرفته و سنجش ها و اندازه گیری های علمی دیگری نیز روی آن انجام داده است.

این ویدیو که با عینک سرخ-آبی بهترین نما را دارد، شامل تصاویریست که دوربین تنظیم شونده ی فضاپیمای داون از ژوییه تا اوت 2011 از آن گرفته است. یکی از اعضای گروه داون به نام رالف جومن از مرکز هوافضای آلمان این ویدیو را پدید آورده.

تصاویر در طی نزدیک شدن داون به وستا، و در حین گردش داون به دور این سیارک غول پیکر در نخستین مدار علمی‌اش که به نام مدار نقشه برداری یا پیمایش خوانده می شود و فاصله ای 1,700 مایلی یا 2,700 کیلومتری از سطح سیارک دارد گرفته شده اند.

ویدیو با نمای سراسری وستا از صفحه ی استوایی آن آغاز می شود، جایی که نوارهایی اسرارآمیز از شیارها و فرورفتگی های خطی را می توان دید. نمای بعدی فیلم، صحنه ی پرواز از روی گودال های جوان در نیمکره ی شمالی سیارک است؛ گودال هایی که هم ترازی شگفت انگیزشان باعث شده برخی دانشمندان آن ها را "آدم برفی" بنامند. در بخش بعدی این گردش مجازی، بیننده به تماشای کوهی عظیم به بلندی حدود 16 مایل یا 25 کیلومتر در قطب جنوب سیارک می رود؛ این ارتفاع بیش از دو برابر بلندی قله ی اورست سیاره ی زمین است.

جومن می گوید: «اگر کسی بخواهد بداند کاوش دنیایی نو مانند وستا چه حسی دارد، این ویدیو فرصتی برای خود وی فراهم می‌کند. دانشمندان با دقت و موشکافی در حال نگریستن در این عکس ها هستند تا چیزهای بیشتری از چگونگی پدید آمدن گودال‌ها، تپه ها، شیارها، و فرورفتگی هایی که می بینیم بدانند.»

وستا دومین جرم بزرگ کمربند سیارک هاست که میان مشتری و بهرام (مریخ) واقع شده. داون اکنون در حال گردش مارپیچی برای رفتن به مدار نقشه برداری پایین تر است که حدود 130 مایل یا 210 کیلومتر از سطح وستا فاصله دارد.

کارول ریموند، معاون مدیر بازرس در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا می گوید: «همانطور که در این ویدیو می توانید ببینید، داده های داون تاکنون توپوگرافی ناهموار و بافت پیچیده ی سطح وستا را آشکار کرده. ما به زودی تکه های دیگر این پازل، از جمله ترکیب شیمیایی، ساختار درونی، و دوره های زمین شناختی را نیز خواهیم افزود تا بتوانیم تاریخ این به جا مانده ی پیش‌سیاره ای و جایگاهش در روزگار آغازین منظومه ی خورشیدی را دریابیم.»

فضاپیمای داون در سپتامبر 2007 به فضا پرتاب شد و در ژوییه ی 2011 به وستا رسید. این فضاپیما یک سال در کنار وستا می ماند و سپس در ژوییه ی 2012 از آن جدا شده و سفرش به سوی ریزسیاره ی "سرس" را آغاز خواهد کرد و در سال 2015 به آن خواهد رسید.

واژه نامه:
framing camera - NASA - Dawn spacecraft - Vesta - asteroid - Ralf Jaumann - science orbit - altitude - crater - hemisphere - snowman - Everest - asteroid belt - Mars - Jupiter - mapping orbit - topography - Carol Raymond - Jet Propulsion Laboratory - solar system - dwarf planet - Ceres

منبع: nasa
خلاصه برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه