تصویر آماتوری از خرمن زیبای ماه

* یک رصدگر آماتور در رصدخانه ی 10000 پوندی شخصی اش تصویر یک هاله ی کمیاب ماه را ثبت نمود.

پرفسور گرگ پارکر 57 ساله روز دوشنبه در رصدخانه ی 10,000 پوندی که در حیاط منزلش در نیوفارست ساخته، تصویری خیره کننده از یک "هاله ی ماه" ثبت نمود. به گفته ی پرفسور پارکر، وی که از دوران کودکی به رصد آسمان می پرداخته، تاکنون تنها یک بار هاله یا خرمن ماه را دیده و آن هم هیچ شباهتی به این یکی نداشته است. این پدیده در اثر پراش و شکست نور توسط میلیون ها بلور یخ موجود در هوا روی می دهد.
پرفسور گرگ پارکر عکسی از یک هاله ی کمیاب ماه - پدیده ای که در اثر پراش نور توسط میلیون ها بلور یخ موجود در آسمان شب روی می دهد - گرفت.
این ستاره شناس آماتور که یک استاد الکترونیک در دانشگاه ساوتهامپتون است می گوید: «شبی روشن بود؛ من به طور اتفاقی به بالا نگاه کردم و این حلقه ی باورنکردنی را به گِرد ماه دیدم. به سرعت دوربینم را برداشتم و چند عکس از آن گرفتم. من از زمان کودکی به رصد آسمان علاقه داشتم ولی تاکنون تنها یک بار موفق به دیدن هاله ی ماه شده بودم که مانند این یکی، فوق‌العاده و شگفت انگیز نبود.... عکس را حدود ساعت 7:29 شامگاه دوشنبه، دوم ژانویه ی 2012 با دوربین Canon 5D MkII گرفتم. در این عکس یک هاله ی بسیار زیبای ماه دیده می شود و نزدیک ماه، در موقعیت حدود ساعت 7 هم سیاره ی مشتری را می بینید. ولی چیزهای دیگری هم هست! درست بیرون هاله، در موقعیت 10:30، خوشه ی پروین و کمی دورتر از آن هم در موقعیت ساعت 9:5 ستاره ی دبران دیده می شود. انتهای سمت چپ (خاور یا شرق) بر فراز درختان، صورت فلکی آشنای شب های زمستان، شکارچی (جبار) در حال بالا آمدن است. پایین سمت چپ می توانید گنبد شمالی رصدخانه را ببینید، و کمی دورتر به سمت راست پایین تصویر هم نوک گنبد جنوبی دیده می شود. یک تصویر کاملن شلوغ!»

واژه نامه:
Greg Parker - lunar halo - refract - ice crystal - Moon - Jupiter - Pleiades - Aldebaran - constellation Orion

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه