از یک انقلاب تا انقلابی دیگر!

از یک انقلاب تا انقلابی دیگر: این عکس با نوردهی شش ماهه، زمان را از 21 ژوئن (یکم تیرماه) تا 21 دسامبر (یکم دی ماه) 2011 را در خود جای داده و یک تک دیدگاه را نشان می دهد.
این تصویر نامتعارف که نام "خورشیدنگار" (solargraph) بر آن گذاشته اند، با یک دوربین سوراخ سوزنی* (pinhole camera) گرفته شده. این دوربین در واقع یک قوطی نوشیدنی است که تکه ای کاغذ عکاسی در آن گذاشته شده. این دوربین ساده که در سراسر زمان نوردهی در یک نقطه ی ثابت و رو به یک منظره قرار داده می شود، مسیر خورشید در هر روز را به صورت ردی روشن و سوخته روی کاغذ حساس عکاسی ثبت می نماید.
اینجا نقطه ای برای این کار گزیده شده که گنبدها و رادیوتلسکوپ رصدخانه ی بیقوردبری متعلق به دانشگاه هرتفوردشایر را ثبت کرده است. شکاف های تیره روی کمان های روزانه وجود ابر در آن روز را نشان می دهد، ولی خطوط پیوسته ی روشن نمایانگر روزهای باشکوه آفتابی هستند. چنانچه انتظار می رود، در ماه ژوئن (تیر) و در انقلاب تابستانی نیمکره ی شمالی، رد خورشید بلندتر است و با نزدیک شدن به انقلاب زمستانی ماه دسامبر (دی)، کم کم کوتاه تر می شود.
پاییز سال گذشته یکی از ملایم ترین پاییزهای ثبت شده در بریتانیا بود و گواه آن هم کمان های روشن پرشماریست که در بخش پایینی این عکس دیده می شود.

------------------------------------
* دوربین سوراخ سوزنی: نوعی دوربین عکاسی ساده‌ است که لنز ندارد و نور از سوراخ کوچکی وارد آن می‌شود. در این نوع دوربین‌ها عمق میدان بی‌نهایت بوده و تمام تصویر کانونی می‌شود. (منبع: ویکیپدیا)

واژه نامه:
solargraph - pinhole camera - drink can - Sun - photosensitive paper - Bayfordbury Observatory - summer solstice - winter solstice

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه