سیاره کوچک لاوجوی

دنبله دار درخشان لاوجوی که برای مدتی، به هنگام سپیده دم در آسمان نیمکره ی جنوبی دیده می شد، اکنون در حال ناپدید شدن است، ولی دم بلندش را هنوز می توان نزدیک قطب جنوب سماوی (آسمانی) دید.
در این عکس که بامداد 30 دسامبر گرفته شده، دنباله دار را می توانید نزدیک لبه ی این سیاره ی کوچک نیز ببینید. البته این سیاره ی کوچک در واقع همان سیاره ی زمین است.
این عکس از 12 نمای به هم پیوسته ساخته شده که با هم یک پانورامای کروی را پدید آورده اند. مرکز عکس های این استریوگرافی (ژرف‌نگاری)، مستقیم زیر دوربین است و به نام پروجکشن "سیاره ی کوچک" شناخته می شود
ستارگان پیرامون این سیاره ی کوچک، ستارگانی هستند که [به هنگام عکاسی] بر فراز افق ابرآلود عکاس، نزدیک Bay of Islands در جاده‌ی بزرگ اقیانوس واقع در ویکتوریای جنوبی استرالیا دیده می شدند.
در عکس، دنباله دار را می توانید در راستای کهکشان راه شیری بیابید به اضافه ی دیدنی های دیگر آسمانی که در تصویر روبرو نام آن ها را می بینید. دو ستاره ی بسیار پرنور درون عکس، ستاره های سهیل و شباهنگ (شعرای یمانی) هستند که سمت راست سیاره ی کوچک دیده می شوند (در این مطلب مشخصند: شب پرستاره ی "ایگوازو").

این را هم بخوانید: سیاره ی شازده کوچولو!
واژه نامه:
southern hemisphere - Comet Lovejoy - celestial pole - little planet - Earth - spherical panorama - stereographic projection - Milky Way - Canopus - Sirius

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه