پرتوهای پادشفق بر فراز وایومینگ

در افق چه روی داده است؟
این صحنه ممکن است کمی فراطبیعی به نظر بیاید، ولی در واقع چیزی نیست جز یک خورشید در حال غروب و چند تکه ابر که در جای مناسبی قرار گرفته اند. 
آنچه در این تصویر می بینید، پرتوهای "پادشفق" یا "ضدشفق" است. 
خورشید در افق آن سوی آسمان است و پرتوهای "شفقی" که پدید آورده، به فاصله ی ۱۸۰ درجه، در این سوی آسمان به هم رسیده و پرتوهای "پادشفق" پدید آورده اند.
برای آشنایی با این پرتوها، از پرتوهای شفق معمولی آغاز می کنیم. 
پرتوهای شفقی همیشه با تابش نور خورشید از لابلای تکه های ابر دیده می شوند. گرچه نور خورشید در واقع در راستای خط راست حرکت می کند، ولی خط سیر این خطوط در کره ی آسمان به شکل دایره های بزرگ دیده می شود (تصویر پایین را ببینید). بنابراین، چنین به نظر می رسد که پرتوهای شفقی ناشی از خورشیدِ در حال غروب (یا طلوع)، تمام طول آسمان را می پیمایند و در سمت دیگر آسمان دوباره به هم می رسند. وقتی این پرتوها در نقطه ی مقابل خورشید، یعنی در فاصله ی ۱۸۰ درجه از خورشید به هم می رسند، به نام پرتوهای پادشفق یا پادشفق خوانده می شوند.
در تصویر بالا، یک دسته پرتوی چشمگیر و زیبای پادشفق را می بینیم که ماه گذشته نزدیک شاین، در وایومینگ آمریکا مورد تصویربرداری قرار گرفتند.
واژه نامه:
Anti crepuscular - Colorado - Sun - cloud - crepuscular ray - sunlight - spherical sky - great circle - anti-solar point

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه