دُم هایی که هر یک به سویی می روند!

چرا دنباله دار گاراد دو دُم دارد؟
دم غباری دنباله دار گاراد که سمت چپ دیده می شود، از ذرات یخ و گرد و غبار تشکیل شده و راستای مدار دنباله دار به دور خورشید را نشان می دهد (به صورت محو و پراکنده دیده می شود). سمت راست، دم یونی دنباله دار را می بینیم، تشکیل شده از گاز یونیده که تقریبن مستقیم و در خط راست توسط باد خورشیدی از دنباله دار بیرون زده است. بیشتر دنباله دارها دو دم دارند (+)، ولی این که هریک از آن ها جهتی تقریبن مخالف دیگری را نشان بدهد پدیده ای نامعمول است.
دم های دنباله دار گاراد هم اکنون در جهت های مخالف یکدیگر قرار گرفته اند و دلیل آن هم زاویه ی دید ما از زمین است که به گونه ای، در نقطه ای میانی واقع شده.
رنگ های ظریف و محو درون عکس بالا که هفته ی گذشته گرفته شده، نشانگر دم غباری است که با بازتاب بیفام (achromatically) نور خورشید توسط ذرات بزرگ درونش، اندکی زردرنگ دیده می شود، ولی دم یونی کمی به رنگ آبی می درخشد زیرا یون های مونوکسید کربن نور آبی خورشید را بیشتر باز می تابانند.
در مرکز، و پیرامون هسته ی دنباله دار هم گیسوی سبزفام دنباله دار را می بینیم که رنگش ناشی از آمیزه ی گرد و غبار و گازهایی مانند سیانوژنِ "سبز- تاب" می باشد.
دنباله دار گارد اکنون در حال دور شدن از خورشید است با این حال هفته ی آینده به نزدیک ترین فاصله اش از زمین خواهد رسید.


واژه نامه:
Comet Garradd - tail - dust tail - comet - Sun - ion tail - ionized gas - solar wind - carbon monoxide - ion - nucleus - coma - cyanogen

منبع: apod.nasa.gov

3 دیدگاه شما:

Mohsen

سلام
پيشنهاد همكاري براي شما دارم. لطفا با من تماس بگيريد.

Mohsen

براتون پيشنهاد همكاري در زمينه مورد علاقه خودم و خودتون يعني علم نجوم دارم. لطفا با من تماس بگيريد.
متشكرم
mohsen.sahafi در جيميل

یک ستاره در هفت آسمان

از دعوتتون وافعن سپاسگزارم محسن عزیز
ولی شرمنده ام که به دلایلی، امکان تماس ایمیلی برام نیست

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه